Gazzeli yüzbinlerce çocuk, terörist israil yüzünden karne alamadı

Gazzeli yüzbinlerce çocuk, terörist israil yüzünden karne alamadı

7 Ekim 2023'ten bu yana, Gazze'deki on binlerce öğrenci okula gidemiyor. Okul binalarının büyük çoğunluğu ya tamamen yıkılmış ya da ciddi şekilde hasar görmüş durumda

Gazze'deki çocuklar 8 aydır devam eden İsrail saldırıları nedeniyle kabus yaşıyor. Ailelerini, arkadaşlarını, evlerini kaybeden çocuklar, eğitim haklarından da mahrum kaldı. 6 Kasım 2023'ten bu yana hiçbir Gazzeli öğrenci okula gidemedi. Çatışmalar olmasaydı 14 Haziran Cuma günü Gazze'de de okullar tatile girecekti.

SALDIRILAR EN ÇOK ÇOCUKLARI VURDU

Filistin Merkezi İstatistik Bürosu'nun (PCBS) 2023 yılı son istatistiklerine göre, Filistin toplumunun neredeyse yarısını, nüfusun yaklaşık yüzde 44'ü ile çocuklar oluşturuyor. Bu oran Batı Şeria'da yüzde 41, Gazze Şeridi'nde yüzde 47.

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda yaklaşık 37 bini aşkın kişi hayatını kaybetti. Ölenlerin yüzde 44'ü ise çocuk... Bu da İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'nde her saat yaklaşık 4 çocuğu öldürdüğü anlamına geliyor. Filistin Eğitim Bakanlığı, şehit olan çocukların çoğunun ilkokul ve anaokulu öğrencileri olduğunu duyurmuştu.

625 BİN ÖĞRENCİ VARDI

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistin Mültecilerine Yardım ve Bayındırlık Ajansı'nın (UNRWA) 2018 verilerine göre Gazze'de 737 okul eğitim veriyordu. Saldırılardan hemen önceyse Gazze'de 625 binden fazla öğrenci ve 22 bin 500'den fazla öğretmen bulunuyordu.

Birleşmiş Milletler (BM), en az 5 bin 479 öğrenci, 261 öğretmen ve 95 üniversite profesörünün ekim ayından bu yana Gazze'de öldürüldüğünü belgeledi. Ayrıca yine en az 7 bin 819 öğrenci ve 756 öğretmenin yaralandığı tespit edildi.

BM'nin ocak ayındaki açıklamasına göre Gazze'deki eğitim altyapısının yüzde 75'i zarar gördü. Zira okul binalarının çoğu ya yıkıldı ya da ağır hasar görerek hizmet dışı kaldı. Hasarlı olarak ayakta kalanlarsa yerinden edilmiş Filistinliler için barınak olarak kullanılıyor.

Eğitimden mahrum kalanların arasında 88 bin üniversite öğrencisi de yer alıyor. Gazze'deki 12 üniversitenin hepsi İsrail saldırılarda hedef oldu. Dünyanın dört bir yanından üniversite öğrencilerinin Filistin'e desteği ise sürüyor.

İsrail'in saldırıları devam ederken Gazze'deki öğrencilerin ne zaman okula dönecekleri belirsiz. Hasar gören tüm okul binalarının onarılması muhtemelen aylar hatta yıllar alacak. BM'nin tahminlerine göre, Gazze'deki okulların yüzde 70'ten fazlasının yeniden inşa edilmesi gerekecek.

GÜNDE 8 SAAT SU VE YİYECEK ARIYORLAR

Gazze'de çocukların hayatı okuyarak değil, su ve yiyecek arayarak geçiyor… UNRWA, İsrail’in yardım girişlerini engelleyerek aç ve susuz bıraktığı Gazze’de çocukların günde 8 saat su ve yiyecek bulmaya çalıştığını belirtti.

aa

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.