Gazzeli Yusuf'un 270 akrabası öldürüldü: Terörist israil onlarca sülaleyi yok etti

Gazzeli Yusuf'un 270 akrabası öldürüldü: Terörist israil onlarca sülaleyi yok etti

Gazze’de 9’uncu ayını dolduran savaş, Filistinli aileleri nüfus kayıtlarından siliyor. Amerikan Associated Press ajansı, İsrail ordusunun saldırılarında onlarca aile üyesini kaybeden Gazzelilerle konuştu

Katiller sürüsü İsrail ordusunun Gazze’de yürüttüğü acımasız savaş, daha önce görülmemiş bir ölçüde, Filistinli ailelerin tamamen yok olmasına yol açıyor. Amerikan haber ajansı Associated Press’in (AP) yaptığı araştırmaya göre, savaşın en ölümcül ve en yıkıcı dönemi olan ekim ve aralık ayları arasındaki bombalamalarda 60 Filistinli aile, bazen aynı soydan dört kuşak olmak üzere, en az 25 üyesini kaybetti.

SİVİLLERİN CANI DEĞERSİZ

Uluslararası kuruluşların ve basının bildirdikleriyle benzer şekilde, AP analizi de İsrail ordusunun saldırılarında sivillere gelecek zararı umursamadığını gösteriyor. Ordu, Hamas militanlarının saklandığını iddia ettiği yeraltı tünelleriyle, sivil yerleşim yerlerini aynı silahlarla, cephaneliğindeki 2 bin kiloluk bombalarla hedef alıyor. AP incelemesi, Gazze sağlık bakanlığı tarafından yayınlanan kayıp kayıtlarını, Gazzelilerin sosyal medyadan yaptığı ölüm duyurularını ve Londra merkezli bir savaş gözlemcisi olan Airwars’ten alınan verileri kapsıyor.

‘ARTIK SAYAMIYORUZ’

Ekim ayında Ebu Nacas ailesinden 50 kişi, Aralık ayındaki bir hava saldırısında Muğrabi ailesinden 70 kişi hayatını kaybetti. Ebu el-Kumsan ailesinin 80’den fazla üyesi öldürüldü. Sadece ocak ayına kadar İsrail’in saldırılarında 1.900 ailede birden fazla kişi hayatını kaybetti. Savaşı izleyen Cenevre merkezli EuroMed İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün başkanı Ramy Abdu, mart ayında aile ölümlerini belgelemeyi bıraktıklarını söyledi. Abdu, “Toplam ölü sayısına yetişemiyoruz” dedi.

AKRABALARIN KAYDINI TUTTU

AP kayıtları toplamda 70’ten fazla aileden öldürülen 2.700 kişiyi içeriyor. Aile katliamların boyutu öylesine büyük ki, bazı ailelerde ölü sayısını belgeleyecek hiç kimse kalmadı. İstanbul’da yaşayan Gazzeli Yusuf Salim, İsrail’in aralık ayındaki saldırılarında 173 yakınını kaybetmiş, bahar aylarında gelindiğinde ise can kaybı 270’e çıkmış. Bilgisayarda ölen yakınlarının kayıtlarını tutan Salim, “Amcalarımın aileleri tamamen yok edildi; eşleri, çocukları ve torunlarıyla” diyor.

Nesiller boyunca ailelerin öldürülmesi, Filistin toplumunu, tarihini ve geleceğini parçalıyor. Aileler toplu mezarlara, hastane avlularına ya da evlerin merdiven altlarına gömülüyor.

‘SIRAMI BEKLİYORUM’

İsrail’in saldırılarında Gazzeli El Ağa ailesinden 100’den fazla kişi ölmüş. 14 Ekim’deki ilk saldırıda İsrail ordusu hiçbir uyarıda bulunmadan Hamis el Ağa ve ailesinin yaşadığı evi hedef aldı, 10 kişi hayatını kaybetti. Hamis el Ağa, Hamas hükümetine bağlı bir yardım derneğinde çalışıyordu. Sülalenin hayatta kalan üyelerinden Caser el-Ağa, sayamayacak kadar çok akrabasını gömmek zorunda kaldığını belirterek “Sıramı bekliyorum” diyor.

Hürriyet

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.