Gazze'de yaralıların iki seçeneği var: Ömür boyu engelli kalmak veya ölüm

Gazze'de yaralıların iki seçeneği var: Ömür boyu engelli kalmak veya ölüm

İşgal kuvvetlerinin sert müdahalelerinde yaralanan binlerce Filistinli tedavi olsa bile ömür boyu engelli kalabilir. Tedaviyi reddedenlerin ise hayati tehlikesi var.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Örgütü, Gaze Şeridi'ndeki binlerce yaralının "sayılarının çokluğu, durumlarının ciddiyeti ve bölgede tedavilerinin yapılması için gereken imkanların bulunmaması" nedeniyle büyük risk altında oldukları uyarısında bulundu.

MSF'den yapılan yazılı açıklamada, "Gazze'de ateşli silahla yaralanan çok sayıda kişi var. Bunların durumu ağır ve ciddi. Mevcut sağlık sistemi ise bu yaralılara gerekli tedaviyi sunma gücüne sahip değil." denildi.

Filistin Sağlık Bakanlığı verilerine göre Gazze'de gerçek mermiyle yaralanan toplam 5 bin 866 kişi bulunduğu aktarılan açıklamada, bunların büyük kısmının bacaklarından vurulduğu, yaklaşık yarısında açık kırıklar olduğu ve geri kalan kişilerde ise ileri seviye yumuşak doku zedelenmeleri görüldüğü kaydedildi.

Binlerce yaralıyı bekleyen son: "Ömür boyu fiziksel engel, amputasyon veya ölüm"
Gerekli müdahalelerin yapılmaması durumunda binlerce yaralının ömür boyu fiziksel engel, amputasyon veya ölüm gibi sonuçlarla karşı karşıya kalabileceği ifade edilen açıklamada, Filistinli ve İsrailli yetkililere "yaralıların tedavisi için gerekli kolaylıkların sağlanması" çağrısında bulunuldu.

Açıklamada ayrıca, Gazze'de 30-Mart-31 Ekim tarihlerinde İsrail askerleri tarafından yaralanan 3 bin 117 kişinin tedavisinin MSF tarafından gerçekleştirildiği bilgisine yer verilirken, Gazze'deki mevcut sağlık merkezlerinin gerekli tedavi imkanlarını sağlayamaması nedeniyle özellikle açık kırıkları bulunan hastaların yüksek enfeksiyon riski taşıdığı kaydedildi.

Açıklamada sözlerine yer verilen Sınır Tanımayan Doktorlar Filistin Temsilcisi Marie-Elisabeth Ingres ise "Tedavisi mümkün olan binlerce yaralıyı kendi haline bırakmak bir vicdan meselesidir." ifadesini kullandı.

AA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.