'Gazze'de ayrı bir devlet kurulmasını kabul etmeyeceğiz'

'Gazze'de ayrı bir devlet kurulmasını kabul etmeyeceğiz'

Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Heniyye, "Hamas'ın konumunun çarpıtılmaya çalışıldığını belirterek, "Filistin topraklarının yüzde ikisinde devlet kurulmasını kabul etmeyeceğiz" dedi.

A+A-

Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı İsmail Heniyye, "Gazze'de ayrı bir devlet kurulmasını" kabul etmeyeceklerini belirtti.

Heniyye, Hamas Kadın Kollları tarafından düzenlenen "Kudüs'ün Seçkinleri" adlı yaz kampının kapanış töreninde yaptığı konuşmada, "Bazı kesimler, İsrail'le uzun süreli ateşkes önerisi aracılığıyla Gazze'de devlet kurulması imasında bulunarak, Hamas'ın konumunu çarpıtmaya çalışıyor. Filistin topraklarının yüzde 2'sinde devlet kurulmasını kabul etmeyeceğiz" dedi. "Filistin'i kurtarma projesi"ndeki rollerinden vazgeçmeyeceklerini vurgulayan Heniyye, "Filistin'in tamamı bizim" diye konuştu.

Hamas'ın, tüm Filistin'in İsrail'den kurtarılması stratejisini yineleyen Heniyye, "Yaşanan abluka ve yıkım acısına rağmen" Gazze'nin Kudüs ve Mescid-i Aksa'dan ayrılmasının mümkün olmadığını kaydetti.

Filistin'de son dönemde Fetih Hareketi ve sol eğilimli gruplar, Hamas'a, İsrail'le uzun süreli ateşkes yapma karşılığında Gazze'yi Filistin'den ayırma ve orada bir devlet kurma çabası içinde olduğu" şeklinde suçlamalar yöneltiliyor.

Suçlamaları reddeden Hamas'tan geçen hafta yapılan açıklamada, Avrupalı taraflar ve uluslararası toplumla "İsrail'le ateşkese ilişkin yapılan görüşmelerin" sonuçlarının aktarılması için Filistinli gruplar ve otoritelerle görüşüldüğü belirtilmişti.

İsrail ve Arap basınında ise yakında İsrail ve Hamas arasında uzun süreli ateşkes yapılacağı yönünde iddialar yer alıyor.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.