1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Gazze İsrail ablukası altında
Gazze İsrail ablukası altında

Gazze İsrail ablukası altında

Ablukayla Mücadele Halk Komitesi Başkanı Hudri, İsrail'in Gazze Şeridi'ne uyguladığı abluka nedeniyle bölgede 1 milyondan fazla insanın yardıma muhtaç olduğunu belirtti.

A+A-

Ablukayla Mücadele Halk Komitesi Başkanı Cemal el-Hudri, düzenlediği basın toplantısında, İsrail'in uluslararası hukuk ve insan haklarına aykırı şekilde Filistin halkına yönelik saldırılarını sürdürdüğünü belirtti.

İsrail'in uyguladığı ambargonun, Cenevre sözleşmesine aykırı olduğunu ifade eden Hudri, şöyle konuştu:

"İsrail, yıllardır devam eden ambargo ve sınır kapılarını kapatarak, Gazzelileri toplu şekilde cezalandırıyor. İsrail'in Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı'nı kapatması nedeniyle gıda ve insani yardım taşıyan 750 kamyonun Gazze'ye girişi engellendi. Bu acımasız ambargo nedeniyle Gazze'de bir milyondan fazla insan yardıma muhtaç şekilde yaşıyor. Fakirlik ve işsizlik yüzde 50'ye kadar ulaştı. Günlük kişi başına düşen gelir sadece 2 dolar."

Hudri, İsrail'in sınır kapılarını kapatıp inşaat malzemelerinin girişine izin vermemesi nedeniyle 500 milyon dolar değerindeki birçok projenin durduğunu sözlerine ekledi.

İsrail, Hamas'ın 2006 yılında Gazze'yi kontrol altına almasının ardından bölgeye ambargo uygulamaya başlamış, Bölgeye açılan 6 sınır kapısını kapatmıştı. Bu kapılardan Beyt Hanun yabancı pasaport taşıyanlar, Kerm Ebu Salim ise bazı ticari ürünlerin geçişi için zaman zaman kısa süreliğine açılıyor.

Tepki çekti

Öte yandan İsrail'in, Batı Şeria'da kaçırıldığını iddia ettiği 3 Yahudi yerleşimci nedeniyle birçok kente düzenlediği operasyon, baskın ve gözaltılar Filistinli direniş gruplarının tepkisini çekti. Ülkede faaliyet gösteren 10 grubun askeri kanadı, Gazze'de ortak basın toplantısı düzenledi.

Gruplar adına bildiriyi okuyan Halk Direniş Komitesi'nin silahlı kanadı Nasır Selahaddin Tugayları sözcüsü Ebu Macid, "Siyonist liderlerin halkımıza ve direnişimize yönelik tehditleri bizi yıldırmayacak, bocalatmayacak aksine işgalcilerle mücadele için çatışmaya hazırlanmamıza sevk edecek" dedi.

"Direniş gruplarının siyonistlerin Batı Şeria'daki terör saldırılarına seyirci kalmayacaklarını" ifade eden Macid, "İsrail'in işlediği suçlara karşılık vereceğiz. Halkımız da bir sıkıntılarımız ve acılarımız da" diye konuştu.

Ortak bildiriye, Halk Direniş Komitesi'nin askeri kanadı Nasır Selahaddin Tugayları, Hamas hareketinin askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Fetih'in askeri kanadı Aksa Şehitleri Tugayları, El-Ahrar hareketinin silahlı kolu Ensar Tugayları, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi'nin (FHKC) askeri kanadı Ebu Ali Mustafa Tugayları, Filistin Demokratik Kurtuluş Cephesi'nin (FDKC) silahlı kolu Milli Direniş Tugayları, Humatu'l-Aksa, Seyfu'l-İslam ve Milli Yıldırım Tugayları imza attı.

İsrail yönetimi, perşembe gecesi, Batı Şeria'daki Gush Etzion yerleşim biriminde kaybolan 3 Yahudi yerleşimci gencin kaçırıldığını iddia etmiş, bu konuda Filistin yönetiminin sorumlu olduğunu belirtmişti. Bu kişilerin bulunması için İsrail parlamentosu, orduya operasyon yapma dahil geniş yetkiler vermişti.

Ordu birlikleri de Batı Şeria'da evlere baskın düzenleyip, arasında Filistin Meclis Başkanı Aziz Duveyk, milletvekilleri, eski bakanlar ve Hamas üyelerinin de bulunduğu yaklaşık 200 kişiyi gözaltına almıştı.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.