1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Gaziantep'in en büyük bin ihracatçı gururu
Gaziantep'in en büyük bin ihracatçı gururu

Gaziantep'in en büyük bin ihracatçı gururu

TİM tarafından açıklanan '2013 Türkiye'nin İlk bin İhracatçı Firması Araştırması'nda Gaziantep'ten 67 firma yer aldı.

A+A-

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, "2023 ihracat hedefine ulaşılmasında gaziantep, lokomotif şehir misyonunu sürdürmeye devam edecek" dedi.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, 2013 yılında Türkiye'nin en büyük bin ihracatçısı arasına Gaziantep'ten giren 67 firmayı kutlayarak, 'Türkiye'nin 2023 ihracat hedefine ulaşmasında Gaziantep lokomotif şehir misyonunu sürdürmeye devam edecek' dedi. Konukoğlu, yaptığı açıklamada, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) açıkladığı '2013 Türkiye'nin İlk bin İhracatçı Firması Araştırması' listesine göre, 41 Gaziantepli firmanın en fazla ihracat yapan ilk 500 arasında, 26 firmanın da ikinci 500 firma arasında yer aldığını bildirdi. Konukoğlu, Gaziantep'ten 2013 yılında yapılan 6 milyar 473 milyon dolarlık ihracatın yüzde 66'lık kısmına karşılık gelen 4 milyar 279 milyon doları bu listede yer alan 67 firmanın gerçekleştirdiğini belirtti. İller bazında firma sayısının dağılımı incelendiğinde; Gaziantep'in 67 firma ile İstanbul ve İzmir'in ardından üçüncü sırada geldiğine işaret eden Konukoğlu, büyük azim ve özveriyle çalışarak bu başarıya imza atan Gaziantepli ihracatçıları tebrik etti.

İHRACAT ANADOLU FİRMALARI İLE GÜÇLENİYOR

Gaziantep'in ihracatının bu yılın Nisan ayında yüzde 6 artışla 592 milyon 245 bin dolara ve Ocak-Nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,7 oranında artışla 2 milyar 216 milyon dolara ulaştığını hatırlatan Adil Konukoğlu, açıklamasında şunları kaydetti: 'Türkiye'nin 2023 ihracat hedefine ulaşmasında Gaziantep lokomotif şehir misyonunu sürdürmeye devam edecek. Ülke ekonomisinin daha hızlı ve sürdürülebilir büyümesi için ihracatın öneminin farkındayız. İhracat artık daha fazla Anadolu'ya yayılıyor. Anadolu firmaları ile güçleniyor. Gaziantepli işadamları olarak da rotamızı tüm dünya ülkelerine çevirdik ve ihracat çıtamızı çok daha yukarılara taşımaya odaklandık. Sanayi Odası olarak her zaman ihracat yapan firmalarımızın yanındayız, destekçisiyiz. Ülkemiz için daha katma değerli ürünler üreterek, ihracat atılımını sürdüreceğiz.'

Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.