Füze sanılarak sökülen minare yerine dikildi

Füze sanılarak sökülen minare yerine dikildi

Gürcistan'ın Adıgan bölgesinde füze olduğu sanılarak sökülen minare yeniden yerine dikildi.

A+A-

Ardahan Müftülüğü elemanları tarafından Gürcistan'ın Adıgen bölgesindeki Cela köyü camisine yaptırılan minare, Gürcistan yetkililerince füze olduğu iddiasıyla sökülmüştü.

İNCELEMENİN ARDINDAN GERİ GETİRİLDİ

Caminin yanından sökülerek Başkent Tiflis'e götürülen minare, yapılan incelemelerden sonra geri getirildi. Minarenin füze olduğunu iddia ederek ayaklanan ve yıkılmasını isteyen Hristiyan Gürcülere ve papazlarına karşı direnen Müslümanlar, tutuklanmış ve para cezalarına çarptırılmıştı.

HÜKÜMET KARARIYLA YENİDEN DİKİLDİ

Başkent Tiflis'te minare ile ilgili incelemeler devam ederken, Batum Müftülüğünün de girişimleriyle minare yeniden caminin yanına getirildi. Bir müddet daha caminin yanında bekletilen minare, hükümet kararıyla yeniden yerine dikildi ve tutuklanan Müslümanlar serbest bırakılırken, alınan para cezaları da geri iade edildi. Cela köyündeki minare yerine dikilirken, köylüler Gürcü hükümete teşekkür ettiklerini belirtti. Minare taşınırken bazı kırıklar meydana geldiğini anlatan köylüler, bu kırıkların da tamir edileceği dile getirdi.

38 haneli Cela köyünün 29 hanesi Müslüman aile olduğu için caminin alt katı da Kuran kursu olarak kullanılıyor. 24 öğrencisi olduğu belirtilen Kuran kursunun cumartesi ve pazar günleri eğitim verdiği belirtildi.

Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.