1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Fransızların yüzde 80'i başörtüye de fransız
Fransızların yüzde 80'i başörtüye de fransız

Fransızların yüzde 80'i başörtüye de fransız

Fransa'da düzenlenen bir araştırmaya göre, Fransızların yüzde 35'i ırkçı ve yabancı düşmanı eğilimler taşıdığını itiraf etti

A+A-
Ulusal İnsan Hakları Danışma Komisyonu tarafından yayınlanan rapora göre, ülkede ırkçı eğilimler taşıdığını itiraf edenlerin oranı son bir yıl içinde yüzde 6 artış gösterirken vatandaşların yüzde 35'i ırkçı ve yabancı düşmanı eğilimler taşıdığını itiraf etti. 
 
Fransızların yüzde 63'ünün göçmenlerin topluma uyumu konusunda sorun yaşadığını düşüncesinde olduğunu ortaya koyan araştırmada, Fransızların yüzde 80'i, "başörtüsünün toplumda yaşam için sorun teşkil ettiği" görüşünü taşıyor. 
 
"IRKÇI EYLEMLER SİNSİ ŞEKİLDE TEZAHÜR EDİYOR"
 
Komisyon Başkanı Christine LazeIges, rapor dolayısıyla basına yaptığı açıklamada, "Irkçı saldırıların ülke genelinde azalmasına rağmen, ırkçı eğilimlerin daha sinsi tezahür ettiği ve sadece toplumdaki aşırı uçlar değil diğer kesimler arasında da yaygınlaştığı" uyarısında bulundu.
 
ROMANLAR, ARAPLAR VE MÜSLÜMANLARIN "GÜNAH KEÇİSİ" GÖRÜLMESİ ENDİŞESİ
 
Lazelges, hükümetin  politikaları yüzünden özellikle başta Romanların daha sonra Arap ve Müslümanların "günah keçisi" olarak görülmesinden duyulan endişeyi dile getirdi.
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.