1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Fransızlara göre Müslüman ve Yahudi karşıtlığı artıyor
Fransızlara göre Müslüman ve Yahudi karşıtlığı artıyor

Fransızlara göre Müslüman ve Yahudi karşıtlığı artıyor

"Fransa'da düzenlenen bir kamuoyu araştırması, ülkede Müslüman ve Yahudi karşıtlığının arttığını ortaya koydu.

A+A-

Odoxa araştırma şirketi tarafından düzenlenen ankete katılan Fransızların yüzde 68'i Yahudi düşmanlığının arttığını, yüzde 71'i ise Müslüman karşıtlığının arttığını düşündüğünü söyledi.

Araştırmaya göre merkez sol seçmenlerin yüzde 84'ü, merkez sağ seçmenlerin ise yüzde 75'i Müslüman karşıtlığının yükseldiğini belirtti. Yahudi karşıtlığının arttığını düşünen merkez sol seçmen oranının yüzde 75, bu görüşte olan merkez sağ seçmenin oranının ise yüzde 66 olduğu bildirildi.

Araştırma, seçmenlerin devletin İslami kurum ve kuruluşlarla ilgili reform çalışmalarına ise mesafeli yaklaştığını gösterdi. Bu konuda hükümetin yapmak istediği reformlara destek verenlerin oranı yüzde 51 iken karşı çıkanların oranı yüzde 48. Kararsızların oranı ise yüzde 1.

Fransa'da hükümet, özellikle imamları eğitimi konusu yeni düzenlemelere gitmek istiyor. Sosyalist hükümet, hafta içinde ülkedeki İslami kuruluşlarla daha yakın diyalog kurma kararı almıştı.

Bakanlar Kurulu'nda İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve tarafından sunulan plana göre Başbakan Manuel Valls, Katolik dini temsilcilerle olduğu gibi İslam dininin temsilcileriyle de yılda iki kere geniş katılımlı toplantı düzenleyecek. Bu toplantılarda, camilerde görevli imamların eğitimi, helal et kesimi için hazırlanan mezbahalar, ibadet yerlerinin güvenliği, laiklik konusu ve ülkedeki Müslümanların günlük hayatta karşılaştığı sorunlar ve çözüm önerileri masaya yatırılacak.

Avrupa'da en çok Müslümanın yaşadığı ülkeler arasında ilk sırada bulunan Fransa'da yaklaşık 5 milyon Müslüman yaşadığı tahmin ediliyor.

Ülkede 2003 yılında devletin girişimiyle bütün Müslüman derneklerini bir çatı altında toplamak için Fransa İslam Konseyi kurulmuştu. Bu konsey, bünyesindeki iç çekişmeler yüzünden etkili olamadığı ve bütün Müslümanları yeteri kadar temsil edemediği gerekçeleriyle suçlanıyor.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.