Fransız gazeteci Zemmour Cezayir katliamını savundu: Fransız olmak budur

Fransız gazeteci Zemmour Cezayir katliamını savundu: Fransız olmak budur

Müslüman dünyasına ve göçmenlere duyduğu nefreti dile getirerek Fransa'nın gündemine oturan gazeteci Eric Zemmour, ırkçı söylemini bir televizyon kanalında yineledi

A+A-

1841'de Fransa'nın Cezayir'de Müslümanlara ve Yahudilere yaptığı katliamı savunan Zemmour, "Fransız olmak budur, ben bugün katliamı yapan General Bugeaud'nun yanındayım." dedi.

Sosyal ağlarda paylaşılan kesit büyük tepki toplarken bu demecin dile getirildiği kanalın karartılması için Fransa'nın radyo televizyon üst kurulu (CSA) göreve çağrıldı.

"Dine nefreti provoke" etmekten suçlu bulundu

Öte yandan Yargıtay gazetecinin, eylül ortasında "dine nefreti provoke" etmekten suçlu bulunduğu davayı karara bağlayarak onayladı.

Aynı günlerde Paris Savcılığı da, 28 Eylül'de aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi lideri Marine Le Pen'in kızkardeşi Marion Marechal'in öncülüğünde toplanan binlerce kişinin katıldığı "Convention de la Droite"ta konuşan Zemmour hakkında soruşturma başlatmıştı.

Zemmour bu konuşmada, 'beyaz ırkı hedef alan' "farklılık ideolojisi" ve "yok etme savaşı"nı eleştirerek Fransız yazar Renaud Camus'nün "Büyük yer değiştirme" teorisini örnek göstermişti. Bu ırkçı ideoloji beyaz ve Hristiyan toplumun yerini göçmen Müslüman toplumun alacağını iddia ediyor. Zemmour 2 Ekim'de kendisini bir televizyon programında savunmuş, İslam ve göçmenler hakkındaki aşırı söylemini sürdürmüştü.

Eric Zemmour kimdir?

Cezayir asıllı Yahudi bir ailede 1958'de dünyaya gelen Eric Zemmour gazetecilik kariyerine Quotidien de Paris'te başladı. 1994'ten itibaren Fransa'nın önde gelen sağcı gazetelerinden Le Figaro'nun politika servisinde çalıştı.

2009'da yaşadığı bir tartışma nedeniyle buradaki görevinden ayrılmak zorunda kaldı. Figaro Magazine dergisinde haftalık yazılarını sürdürdü. 2000'li yıllarda televizyon programlarına katılarak ismini geniş bir kitleye duyurmayı başardı.

euronews

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.