1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Fransa'dan çok kritik Suriye tasarısı
Fransa'dan çok kritik Suriye tasarısı

Fransa'dan çok kritik Suriye tasarısı

Suriye'de savaş suçu işleyenlerin Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) sevk edilmesi için Fransa tarafından hazırlanan karar tasarısının, perşembe günü BM Güvenlik Konseyi'nde oylanacağı kaydedildi.

A+A-

Suriye'de dördüncü yılına giren iç savaşta işlenen savaş ve insanlığa karşı suçların faillerinin UCM'ye sevk edilmesi için BMGK'da yapılan çalışmalarda oylama aşamasına gelindi.

Fransa tarafından hazırlanan ve BMGK'ya sunulan karar tasarısında, ülkede işlenen suçların hem BM Genel Sekreteri ile BM kurumlarının yöneticileri hem de uluslararası toplum tarafından sıklıkla gündeme getirildiği belirtilerek, Suriye'deki durumun uluslararası barış ve güvenliğe tehdit oluşturduğu vurgulanıyor.

Tasarıda, Mart 2011'den bu yana Suriye rejimi ve rejime destek verenler ile diğer devlet dışı silahlı grupların işlediği suçlar şiddetli biçimde kınanarak, Suriye'deki durumun UCM'ye sevk edilmesi ve savcının soruşturma başlatmasına karar verildiği belirtiliyor.

Suriye'nin, UCM'ye kaynak teşkil eden Roma Statüsü'ne taraf olmadığı ve bu nedenle mahkeme ile işbirliğine gitmeyebileceği de vurgulanan tasarıda, tüm ülkeler, bölgesel ve uluslararası örgütlerden UCM savcısına ve mahkemeye destek vermeleri isteniyor.

Oylama 22 Mayıs Perşembe

Fransa'nın BM Daimi Temsilciliği tarafından perşembe günü yapılacağı duyurulan oylamada, Rusya ve Çin'in tutumu belirleyici olacak.

Diplomatik kaynaklar, BMGK'nın daimi üyesi olan Rusya'nın oylamada büyük ihtimalle veto yetkisini kullanacağını, Çin'in ise henüz pozisyonunu belirlemediğini bildiriyorlar.

Rusya, daha önce Suriye rejimini hedef alan 3 tasarıyı veto etmiş, birçok tasarı da Rusya'nın veto edeceğini açıklaması nedeniyle oylamaya dahi sunulmamıştı.

BMGK'da Suriye'ye ilişkin 22 Şubat'ta oybirliği ile kabul edilen ve Suriye'nin tüm noktalarına insani yardım ulaştırılmasını talep eden 2139 sayılı karar ise aradan yaklaşık üç ay geçmesine rağmen halen uygulamaya geçirilemedi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.