Fransa'daki protestolarda tansiyon yükseliyor

Fransa'daki protestolarda tansiyon yükseliyor

Fransa'nın başkenti Paris'te, "Sarı Yelekliler"in beşinci büyük protestosunda tansiyon yükseliyor. Polis, Paris ve çevresinde 59 kişiyi gözaltına aldı.

"Sarı Yelekliler", Fransa hükümetinin çağrılarına rağmen, akaryakıt zamları ve hükümet reformlarına karşı 17 Kasım'da başlattıkları protestoları sürdürüyor.

Fransız polisi, Paris ve çevresinde 59 kişiyi gözaltına aldı. Polis, geçen haftalarda düzenlenen eylemlerde olduğu gibi "Sarı Yelekliler"in 5'inci eylemlerinde de göstericilere karşı biber gazı kullandı.

Protestolar nedeniyle ülkede güvenlik önlemleri üst seviyede tutuluyor.

Fransız jandarması "Sarı Yelekliler"in gösterileri öncesi, Champs-Elysees Caddesi'nin yanı sıra, Zafer Takı Anıtı, Concorde ve Opera Meydanları çevresinde güvenlik önlemi aldı.

Ülke genelinde yaklaşık 89 bin polis görev yaparken, Paris'i 8 bin polis ile 14 zırhlı araç koruyor.

Gösteri nedeniyle Champs-Elysees Caddesi ve çevresindeki mağaza ve restoranlar kepenkleri indirirken, çok sayıda metro hattı kapatıldı.

Fransa'daki protestolar

Fransa'da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım'da başlayan ancak daha sonra Macron yönetimine yönelik öfkeye dönüşen eylemler, ülkede son yılların en şiddetli protestosu haline geldi.

Genellikle şehir merkezlerindeki yüksek kiralar nedeniyle kırsal bölgelere yerleşenlerden oluşan göstericiler, Macron ve yönetiminden ekonomik koşulların iyileştirilmesini talep ediyor.

Gösterilerde şu ana kadar 4 kişi hayatını kaybederken, 4 bin 99 kişi gözaltına alındı, binden fazla kişi yaralandı.

Macron'un açıklamaları

Macron, protestolar konusunda yaptığı açıklamada, şirketlere ek maliyet yükü getirmeden asgari ücrete 2019 itibarıyla aylık 100 euro zam yapılacağını açıklamıştı.

Yapabilen işverenlerin çalışanlarına yıl sonunda prim ödemesini istediğini belirten Macron, 2 bin euro'nun altındaki emeklilik maaşlarından artık kesinti yapılmayacağını duyurmuştu.

"Sarı Yelekliler" ve Fransızların yarısından fazlası Macron'un bu açıklamalarını yetersiz bulmuş ve yeniden gösteri çağrısı yapmıştı.

Hükümetten iptal çağrısı

Hükümet Sözcüsü Benjamin Griveaux, Strazburg'da salı akşamı düzenlenen silahlı saldırıdan sonra Sarı Yelekliler'den cumartesi günü yeni bir gösteri düzenlememelerini istemişti.

Çevre Bakanı François de Rugy de Public Senat televizyonuna yaptığı açıklamada, gösterilerin artık tamamen bitmesi gerektiğini belirtmişti.

Ulusal Meclis Başkanı Richard Ferrand da France Inter radyosuna yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, taleplere cevap verdiğini, bu nedenle eylemlerin sonlandırılması gerektiğini ifade etmişti.

 

Kaynak: Reuters, AA, AFP

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.