Fransa'da liseliler 'katı laiklik' ilkesine karşı, Müslümanlara hoşgörülü

Fransa'da liseliler 'katı laiklik' ilkesine karşı, Müslümanlara hoşgörülü

Fransa'da laiklik ilkesini daha da katılaştırılan yasalar yürürlüğe girerken, yapılan kamuoyu araştırmalarına göre genç jenerasyonun bu konuda daha esnek olduğu ortaya çıkıyor.

A+A-

IFOP'un son anketine göre liselerin yüzde 52'si okulda başörtüsü gibi dini semboller taşınmasının serbest bırakılması gerektiğini düşünüyor. Fransız halkının genelinde ise bu oran yüzde 25'e düşüyor.

"Okulda laiklik ilkesi" hakkında sorulara cevap veren 1006 lise öğrencisinin yüzde 49'u kamu görevlilerinin dini inancını gösteren semboller taşımasının bir sakıncası olmadığı görüşünü dile getirdi. Öğrencilerin yüzde 38'i de yüzme kurslarında haşemanın (burkini) yasak olmaması gerektiğini savundu.

Ankette "dini inançlara yönelik, hakaretle de olsa eleştirme özgülüğünü kabul ediyor musunuz?" sorusunda liselilerin yüzde 52'si karşı çıktıklarını ifade etti. Soruya cevap veren Müslüman öğrencilerin yüzde 78'i inançlara hakaret etme özgürlüğüne karşı çıktı.

Gazeteci Gérard Leclerc, "anket sonuçlarının, farklı olma hakkı ve dini azınlıklara saygı kavramlarının, cumhuriyetçi değerlere üstün geldiğini gösteren 'Amerikanlaşma' hareketinin bir parçası" olduğunu ileri sürüyor.

Fransız okullarında dini semboller yasak

Eski Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, ilkokul, ortaokul ve liselerde başörtüsü yasağını getirmeden önce 2003'te Bernard Stasi'nin başkalığını yürüttüğü Stasi Komisyonu'nu kurmuştu.

90 sayfalık bir rapor hazırlayan komisyon, okullarda görünür "bütün dini sembollerin yasaklanması" önerisinde bulunmuştu. 2004'te çıkan yasa ile bütün devlet okullarında dini semboller yasaklandı.

Komisyon o dönemde üniversitelerde de yasaklanmasıyla ilgili kararı üniversite yönetimlerine bırakmıştı.

Fransa'da bazı milletvekili ve senatör başörtünün üniversitelerde de yasaklanması çağrısında bulunuyor.

Hüseyin Koyuncu-euronews

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.