1. HABERLER

  2. İSLAM

  3. Fitne, Arap ve Müslümanlar eliyle finanse ediliyor!
Fitne, Arap ve Müslümanlar eliyle finanse ediliyor!

Fitne, Arap ve Müslümanlar eliyle finanse ediliyor!

Ürdün'ün başkenti Amman'da "Uluslararası Barış ve İstikrarı Gerçekleştirme ile Aşırıcılık ve Terörle Mücadelede İtidalin Rolü" başlıklı konferans düzenlendi.

A+A-

Müslüman Alimler Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Arap Birliği'nden temsilciler ile Tunus, Cezayir, İran, Katar, Fas, Suriye, Hindistan, Sudan, Irak, Nijerya, Irak, Libya, Lübnan ve Malezya'dan katılımcıların yer aldığı konferansta "dengeli akımın inşası için küresel strateji belirlenmesi" hedefleniyor. 

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi'yi temsilen kongreye katılan yardımcısı Bedreddin Allali, İslam ve Müslümanlara ilişkin yanılgıları düzeltme vaktinin geldiğini söyledi.

Allali, bu çerçevede Arap Birliği'nin din adamlarının sorumluluk ve rolünü, eğitimi, terbiyeyi, itidal ve diyalog kültürünü yaymayı önemsediğini ifade etti.

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Dr. Ali Muhyiddin el-Karadaği ise Müslüman yöneticilere ve halklara "geçtikleri bu zor, sıkıntılı ve fitnenin çok olduğu" dönemlerde birlik olma, "Allah'ın ipine sarılma" çağrısında bulundu.

En tehlikeli durumun "fitnenin Arap ve Müslümanlar eliyle uygulamaya konulması ve mallarıyla finanse edilmesi" olduğunu belirten Karadaği, "tek çıkar sağlayanın İslam düşmanları olduğunu, bu durumun gerçek bir duruş sergileme ihtiyacı doğurduğunu" kaydetti.

Karadaği, "Teröristlerin işlediği suçlar ile despotların uyguladığı zulüm, bize öncelikli meselemiz Kudüs ve Filistin'i unutturmak isteyen ümmet aleyhindeki projelerin başarıya ulaşmasına katkı sağlıyor" dedi.

Müslüman gençlere de seslenen Karadaği, "Siz ümmetin enerjisi, gücü ve geleceğisiniz. Ümmetin zayıflaması ve rahmet dininin karalanması için harcanmanız doğru değil. Ruhlarınız, gençliğiniz ve mallarınız üzerinize emanettir, Allah'ın razı olduğu şekilde sarf edilmesi gerekir. Fitne öncülerini terk edin. Terör ve aşırılık sebebiyle ümmetin başına gelenlere bakın" diye konuştu.

Karadaği, ayrıca terör ve aşırılığa karşı mücadelede işbirliği için kapsamlı bir strateji belirleme çağrısında bulundu.

aa

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum