Fındık piyasası allak bullak oldu

Fındık piyasası allak bullak oldu

Kar yağışı sonrası oluşan don nedeniyle zarar gören fındığın fiyatının bu sezon 9 liraya kadar yükselebileceği belirtildi.

A+A-

Giresun Ziraat Odası Başkanı Keskin, "Kimse fındıkta böyle ciddi hasar beklemiyordu. Fındık fiyatları bir ay içerisinde 8-9 lirayı bulabilir" dedi.
 
Karadeniz'de kar yağışı sonrası oluşan don nedeniyle zarar gören fındığın fiyatının, bu sezon 9 liraya kadar yükselebileceği belirtildi. Türkiye'nin en önemli ihraç ürünlerinden, Karadeniz Bölgesi'nde binlerce üreticinin geçim kaynağı fındıkta, mart ayının son günlerinde yağan kar ve yaşanan zirai don sonucu oluşan hasar, üreticiyi endişelendiriyor. Bölgedeki ziraat odaları, yaptıkları ilk incelemede fındık sürgünlerinin don nedeniyle yandığını ve hasarın büyük olduğunu belirtiyor. Giresun Ziraat Odası Başkanı Musa Keskin, 29-30 Mart geceleri kar yağışı sonrası oluşan don nedeniyle 2014 ürünü fındıkta ciddi hasar oluştuğunu belirtti. Yaptıkları incelemelerde yüzde 70'e varan ürün kaybının olduğunu ifade eden Keskin, "29-30 Mart geceleri yaşanan don piyasada şok etkisi yaptı. Kimse fındıkta böyle ciddi hasar beklemiyordu. Hasar piyasayı da hareketlendirdi. Hafta başında 6,30 lira olan fındık fiyatı bugün 7 liraya ulaştı. Hızla da yükselmeye devam ediyor" dedi.

'DON OLAYI TAHMİNLERİ ALT ÜST ETTİ'

Fındığın yeni sezon fiyatının 6 lira ve üzerinde bir rakamdan şekilleneceğini tahmin ettiklerini ancak don olayının herkesin tahminlerini alt üst ettiğini belirten Keskin, şunları dile getirdi: "Fındıkta dondan dolayı oluşan zarar rutine binen fındık fiyatını adeta uçuşa geçirdi. 6,30 lira olan fiyat 3-4 gün içinde 70 kuruştan fazla artarak 7 lirayı aştı. TARSİM ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün incelemelerinin ardından ortaya çıkacak zarar eğer beklediğimiz gibi yüksek çıkarsa, fındık fiyatının yükselişi daha da hızlanır. Bir ay içerisinde 8-9 lira civarını bulabilir, yeni sezon fındık fiyatının rekor seviyelerinden açılacağı tahminlerini şimdiden yapabiliriz. Bekleyip göreceğiz."

ÇİFTÇİLER KÜLTÜREL UYGULAMA UYARISI

Giresun Üniversitesi Fındık Araştırma ve Uygulama Merkezi (GİFAM) Müdürü Ali Turan ise zararın büyük bölümünün orta ve yüksek kesimdeki bahçelerde olduğunu söyledi. Fındık yapraklarının don nedeniyle aşırı etkilendiğine dikkati çeken Turan, şunları kaydetti: "Sıcaklığın artmasıyla bir hafta sonra zarar kendini daha iyi gösterecektir. Buradan da çiftçilere bir uyarıda bulunmak istiyorum. 2004 yılında don zararında büyük bir tecrübe yaşadık. Çiftçiler 'don zararı oldu fındık nasıl olsa olmayacak, kültürel uygulamaları yapmayalım' gibi bir yanlışın içerisine düşüyor. Fındık ağaçlarımız, bu yıl sürgünleri kuruduğu için yeniden sürgün verecek, bu sürgünler gelecek yılın ürününü verecekler, dolayısıyla sürgünler yeterince gelişemezse, gelecek yılın ürünü azalacak. Bu don zararı elbette ki gelecek yılın ürününü azaltacak. Çiftçi eğer gübre uygulamasa bu azalmanın boyutu daha da yüksek olacak."

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.