Filistinlilerle barış yapabiliriz

Filistinlilerle barış yapabiliriz

İsrail Cumhurbaşkanı Peres,"Fırsat penceresi var ve Filistinlilerle barış yapabiliriz. Mahmud Abbas'ın da ciddi ve istekli olduğuna inanıyorum" dedi.

A+A-

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, "Yeni Ortadoğu'nun" kurulduğu 1948’den bu yana en hayati dönemin yaşandığını belirterek "Şimdi zaman siyasi değil, tarihi kararlar alma zamanı. Ne karar alınırsa alınsın sonuçlarının tarihi etkileri olacak" dedi.

Resmi temaslarda bulunmak üzere İsrail'i ziyaret eden eski İngiltere Başbakanı ve Ortadoğu Dörtlüsü Temsilcisi Tony Blair, Cumhurbaşkanı Peres ile bir araya geldi.

Peres, Cumhurbaşkanlığı konutunda gerçekleşen görüşme öncesi düzenlenen ortak basın açıklamasında, "Yeni Ortadoğu’nun" kurulduğu 1948’den bu yana en hayati dönemin yaşandığını belirterek "Şimdi zaman siyasi değil, tarihi kararlar alma zamanı. Ne karar alınırsa alınsın sonuçlarının tarihi etkileri olacak ve bunları sonradan değiştirmek zor olacak" ifadesini kullandı.

"Hep beraber bir araya gelip derinliğini ve yaptığımız seçeneğin ciddiyetini anlamalıyız" diyen Peres, "Fırsat penceresi var ve Filistinlilerle barış yapabiliriz. Ebu Mazen’in de (Mahmud Abbas) ciddi ve istekli olduğuna inanıyorum. Aradaki farklılıklar normal. Hepimiz şunu anlamalıyız ki yanlış bir kararın dönülemez olduğunu anlamak için sonsuz bir zamanımız yok. İki devletli çözümde doğru karar almak için fırsatımız var. Yahudi devletine İsrail, Arap devletine de Filistin denir" diye konuştu.

Blair de "Şu anın barış yapma fırsatı için derin bir an olduğuna inanıyorum. Tarafların, ileriye gitmek için vizyon ve kararlılıkta hevesli olduğunu umut ediyorum. Sıkı çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

Ortadoğu Dörtlüsü

Birleşmiş Milletler (BM), Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Avrupa Birliği (AB) ve Rusya'nın yer aldığı Ortadoğu Dörtlüsü, Ortadoğu'da tırmanan çatışmaların bir sonucu olarak 1991 Madrid Konferansı'na atıfla 2002 yılında İspanya'nın başkenti Madrid'de kuruldu.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.