Filistinliler saldırılara karşı geceleri nöbet tutuyor

Filistinliler saldırılara karşı geceleri nöbet tutuyor

Batı Şeria'da Yahudi yerleşimcilerin saldırılarından endişe duyan Filistinliler, geceleri nöbet tutuyor.

A+A-

Sık sık Yahudi yerleşimcilerin fiili ya da sözlü saldırısına uğrayan Filistinliler, son olarak geçen hafta Nablus kentinin güneydoğusundaki Duma beldesinde Filistinlilere ait bir evin ateşe verilmesinin ardından bazı güvenlik tedbirleri aldı.

 "Gece muhafızları komitesi" adında grup kuran bölge halkı, ailelerini yerleşimcilerin saldırılarından korumak için yanlarındaki el feneri, tahta sopa ve megafon ile akşam 9'dan sabaha kadar nöbetleşe gözcülük yapıyor.

Nablus'un güneyindeki Kasre beldesinde ikamet eden Filistin Beldeleri Konseyi Başkanı Abdulazim el-Vadi, beldenin sürekli Yahudi yerleşimcilerin saldırılarına maruz kaldığını belirterek, geceleri halkın gönüllü nöbet tuttuğunu ifade etti.

Vadi, "Yerleşimciler, 4 yılda 64 saldırı düzenledi. Camileri, arabaları, evleri kundakladılar. Ağaçları kestiler, tarım arazilerine zarar verdiler. İsrail, Filistin emniyet güçlerinin C bölgesinde görev yapmasına izin vermiyor. Dolayısıyla bölge sakinleri kendini korumak için halk komiteleri oluşturuyor. Saldırılara karşı hazırlıklı olmak halkın görevi oldu" dedi.

Yerleşimcilerin korkak olduğunu dile getiren Vadi, şunları söyledi:

"Silah taşımalarına rağmen doğrudan çatışmadan korkarlar. Saldırılarını gizlice ansızın yapıyor, sonra kaçıyorlar. Ama gece nöbet tutanların elinde yalnızca el feneri ve sopa var. Ancak bunlar, evlerini, toprağını koruduğu için onlardan çok daha güçlüler."

Gece nöbet tutanlardan Ekrem Teysir, yerleşimcilerin saldırılarına karşı hazırlıklı olduklarını belirterek, "Bu el feneriyle etrafı kolaçan ediyoruz. Kendimizi korumak için de sopa taşıyoruz. Genellikle bizi fark edince kaçıyorlar" dedi.

Teysir, "Bunlar korkaklar. Evlere sinsice saldırıyor, geceleri uyuyan ailelere zarar veriyor, ağaçları yıkıyor, arabaları yakıyorlar. Ama şimdi bunların saldırılarına karşı koyabiliriz" diye konuştu.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.