Filistinli gençler namaz için engel tanımıyor

Filistinli gençler namaz için engel tanımıyor

Kudüs'e girmelerine izin verilmeyen Filistinli gençler, Mescid-i Aksa'da cuma namazı kılmak için ayrım duvarını aşarken her türlü tehlikeyi göze alıyor.

A+A-

Kudüs'e girmelerine izin verilmeyen Filistinli gençler, ayrım duvarını aşıp Mescid-i Aksa'ya geçmek için bütün yolları deniyor.

Mescid-i Aksa'da cuma namazı kılmak isteyen Filistinli gençler, ayrım duvarını aşmak için her türlü tehlikeyi göze alıyor. Gençler, tahta ve ipten yaptıkları merdivenle duvarı aşarken,  arkadaşları onlara gözcülük yapıyor. 

Ayrım duvarını aşmak için orada bulunan Filistinli gençler, İsrail'in Mescdi-i Aksa'da namaz kılmalarını engelleyemeyeceğini vurguluyor.

Er-Ram beldesinden Abdullah Hayri, "Ayrım duvarı Kudüs ile aramızda engel değil" ifadesini kullandı.

copyright_aabadoluajansi_2015_20150626182450.jpg

"Kudüs'e ulaşmamızı engelleyemeyeceksiniz"

Güvenlik nedeniyle ismini vermek istemeyen gençlerden biri, Kudüs'e geçmek için izin alamadığını ancak bunun Mescid-i Aksa'ya ulaşmasına engel olmayacağını belirterek, "Geçen yıl yine bu şekilde ayrım duvarını aştıktan sonra İsrail askerlerine yakalanıp, darp edildim ve para cezasına çarptırıldım. Ama bütün bunlar benim tekrar Mescid-i Aksa'ya gitmeme engel olamaz. Buradan işgalcilere, Kudüs'e ulaşabileceğimizi gösteriyoruz. Onların izinlerine ihtiyacımız yok. Kudüs'e ulaşmamızı engelleyemeyecekler" dedi.

İsrail içerisindeki Filistinlilerin kurduğu "1948 Toprakları İslami Hareketi" tarafından, 10 Haziran'da yapılan açıklamada, ramazan ayında Mescid-i Aksa'ya akın edilmesi çağrısında bulunulmuştu.

Söz konusu çağrı üzerine İsrail polisinin, Doğu Kudüs'te ramazan ayı boyunca cuma günleri güvenlik önlemlerini artıracağı, 40 yaşın altındaki erkeklerin Mescid-i Aksa'ya girişine izin verilmeyeceği ancak kadınlar için yaş sınırlaması getirilmediği açıklanmıştı.

Batı Şeria ile Kudüs arasında çok sayıda İsrail askeri kontrol noktası bulunuyor.

Yüzbinler Mescid-i Aksa'ya akın etti

Ramazan ayının ikinci cuma namazını kılmak için 300 binden fazla Filistinli Mescid-i Aksa'ya akın etti.

İsrail'in kontrol noktalarında "işkenceye dönüşen" uygulamalarına aldırmayarak Mescid-i Aksa'ya ulaşan Filistinliler, yollarda ve Aksa'nın avlusunda izdihama neden oldu.

İsrail'in 40 yaş üstündeki Batı Şerialılara ramazan ayı boyunca cuma günleri Kudüs'e giriş izni vermesiyle, askeri kontrol noktalarında sabahın erken saatlerinden itibaren uzun kuyruklar oluştu.

Kubbetüs Sahra

Resimde görülen sarı kubbeli cami Kubbet-üs Sahra'dır. (Hz. Ömer Camii)

Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinin yakınlarındaki yolları trafiğe kapatan İsrail askerleri, otobüsler dışında hiçbir aracın geçişine izin vermedi. Aksa'ya yürüyerek ulaşabilen Filistinliler, ramazan ayının ikinci haftasında Aksa'nın avlusunu hıncahınç doldurdu. 

Kudüs'te bugün için görevlendirilen binlerce İsrailli polis ve asker de şehrin çevresinde ve belirli noktalarda konuşlandırıldı.

Öte yandan Filistin Kızılayı'nın görevlendirdiği bazı kişiler, kalabalığın üzerine fıskiyelerle su serperek sıcağın etkisini azaltmaya çalıştı. 

Namazın ardından Aksa'nın kapılarında üç saatten fazla izdiham yaşanırken, şehrin dar sokaklarında kalabalık ve sıcaktan dolayı bazı Filistinliler fenalık geçirdi. 

Bu arada, cuma namazının ardından Aksa'nın avlusunda eylem yapan göstericiler, Filistinli tutuklulara destek vererek İsrail işgalini protesto etti.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.