1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Filistin'de ayrılık dönemi bitti
Filistin'de ayrılık dönemi bitti

Filistin'de ayrılık dönemi bitti

Gazze'deki Filistin hükümetinin Başbakanı Heniye, "Halkımıza ayrılık döneminin bittiği müjdesini veriyoruz" dedi

A+A-
Hamas ile el-Fetih arasında milli mutabakata varıldı. Gazze'deki Filistin hükümeti Başbakanı İsmail Heniye, Gazze'deki evinde Fetih yetkilileri ile birlikte yaptığı basın açıklamasında, "Halkımıza ayrılık döneminin bittiği müjdesini veriyoruz" diyerek, Filistinli gruplar arasında devam eden anlaşmazlığın sona erdiğini duyurdu.
 
Fetih ve Hamas'ın milli mutabakat görüşmelerini "yüksek ulusal sorumluluk" çerçevesinde yürüttüğünü ifade eden Heniye, "Filistin halkına yönelik ihlallerin arttığı dönemde, milli mutabakata varılması, anlaşmazlıklara son verilmesi, birliğin yeniden sağlanması ve tüm bunların başarıya ulaşması için gerekli kontrol mekanizmasının oluşturulması ulusal bir görevdir" dedi.
 
Heniye, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, uzlaşı hükümetinin kurulması için görüşmelere başlayacağını ve 5 haftalık yasal süre çerçevesinde hükümeti ilan edeceğini dile getirdi. 
 
Heniye, Hamas ile Fetih arasında, Kahire Anlaşması, buna bağlı anlaşmalar ve Doha Anlaşması'na uyulması konusunda ittifak edildiğini ve bunların hepsinin milli mutabakatın hayata geçirilmesinde referans olacağını söyledi.
 
Fetih Hareketi Merkez Komitesi üyesi Azzam el-Ahmed başkanlığındaki heyet, Ramallah'ta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la yaptığı görüşmenin ardından, Gazze hükümeti yetkilileri ile milli mutabakat çalışmaları çerçevesinde görüşmeler yapmak için dün Gazze'ye gelmişti. 
 
Filistin'de 2006 yılında seçimleri Hamas'ın kazanmasının ardından Fetih'le aralarında anlaşmazlıklar çıkmış, çatışmaların ardından Hamas, 2007'de Gazze'nin kontrolünü ele geçirmişti. Hamas ile Fetih arasındaki anlaşmazlıkların sonlandırılması için Mayıs 2011'de Mısır, Şubat 2012'de ise Katar başkanlığında uzlaşma görüşmeleri yapılmasına rağmen üzerinde mutabakata varılan konular uygulanamamıştı.
 
"Seçimler hükümetin kurulmasından en az 6 ay sonra yapılacak"
 
Gazze'deki evinde, Hamas ile Fetih arasında uzlaşmaya varılmasıyla ilgili düzenlediği basın toplantısında konuşan Başbakan Heniye, anlaşmanın detaylarına ilişkin de bilgi verdi.
 
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, uzlaşı hükümetinin kurulması için görüşmelere başlayacağını ve 5 haftalık yasal süre çerçevesinde hükümeti ilan edeceğini söyleyen Heniye, şöyle devam etti: 
 
"Devlet başkanlığı seçimi, genel seçim ve Ulusal Meclis seçimlerinin eş zamanlı olarak yapılması konusunda anlaşmaya varıldı. Abbas, ulusal güçler ve siyasi partilerle istişare ederek seçim tarihinin belirlenmesiyle görevlendirildi. Seçimlerin, hükümetin kurulmasından en az 6 ay sonra yapılmasına karar verildi." 
 
Heniye, Toplumsal Uzlaşı ve Genel Özgürlükler komisyonlarının, Kahire Anlaşması'nda yer aldığı şekliyle en kısa süre içinde yeniden çalışmalarına başlayacaklarını aktardı. 
 
Başbakan Heniye ayrıca Filistin Devlet Başkanı Abbas ve Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal’in anlaşmayı kutladıklarını ifade etti. 
 
"Uzlaşı, herkesin samimi olduğunun göstergesidir"
 
Fetih Hareketi Merkez Komitesi üyesi Azzam el-Ahmed ise görüşmelerin sevgi atmosferi çerçevesinde gerçekleştiğine dikkati çekerek, "Milli mutabak anlaşmasına süratli bir şekilde varılmasında, görüşmelerde hakim olan atmosfer büyük rol oynadı. Kısa bir sürede anlaşmaya varılması, uzlaşının sağlanması konusunda herkesin samimi olduğunun göstergesidir" dedi. 
 
Ahmed, anlaşmanın tüm Filistinli gruplar arasında sağlanacak gerçek ulusal ortaklığa bir başlangıç olmasını temenni ettiğini dile getirdi.
 
Toplantıda Fetih Hareketi Merkez Komitesi üyesi Azzam el-Ahmed'in yanı sıra Hamas'ın Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Musa Ebu Merzuk, Filistin Milli İnsiyatifi Hareketi Genel Sekreteri Mustafa el-Bergusi, Filistin Arap Partisi Genel Sekreteri Cemil Şehade, Halk Partisi Genel Sekreteri Besam es-Salihi ve iş adamı Münib el-Mısri hazır bulundu. 
 
Hamas sözcüsü Fevzi Berhum da basına yaptığı açıklamada, "Filistin meselesinin itibarını yenileyen tarihi ve önemli bir dönüm noktası niteliğindeki bu anlaşma, Filistin'de birlik ve beraberliğin bozulması için pusuda bekleyenlere karşı meydan okuma ve işgalcilerin tehditlerine verilen en büyük cevaptır" dedi.
 
Uzlaşma, Gazze'de sevinç gösterileriyle kutlandı
 
Filistinli gruplar arasındaki bölünmeye son veren uzlaşma Gazze'de sevinç gösterileriyle kutlandı.
 
Meçhul Asker Anıtı önünde bir araya gelen ve ellerinde Filistin bayrakları taşıyan kalabalık, Hamas ve Fetih'ten mutabakata bağlı kalmalarını ve dış baskılara boyun eğmeden, bir an önce varılan anlaşmayı hayata geçirmelerini istedi.  
 
Gazze'deki Filistin hükümeti Başbakanı İsmail Heniye, Hamas ile Fetih arasında devlet başkanlığı seçimi, genel seçim ve Ulusal Meclis seçimlerinin eş zamanlı olarak yapılması konusunda anlaşmaya varıldığını ve seçimlerin, uzlaşı hükümetin kurulmasından 6 ay sonra yapılmasına karar verildiğini duyurmuştu.
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum
İlgili Haberler