Filistin Yasama Meclisi'nden UNRWA'ya tepki

Filistin Yasama Meclisi'nden UNRWA'ya tepki

Filistin Yasama Meclisi, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'nın yardımlarını azaltma planlarının mülteciler arasında insani yıkıma yol açabileceği uyarısında bulundu.

A+A-

Filistin Yasama Meclisi, Birleşmiş Milletler (BM) Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'nın (UNRWA) yardımlarını azaltma planlarının mülteciler arasında insani yıkıma yol açabileceği uyarısında bulundu.

Meclis, Gazze'de, UNRWA'nın yardımları azaltma planlarına tepki olarak milletvekilleri ve Filistinli grup temsilcilerinin katılımıyla mültecilere destek programı düzenledi.

Programda konuşan Meclis Başkan Yardımcısı Ahmed Bahr, "UNRWA'nın yardımları azaltmasının mülteciler arasında insani yıkıma yol açabileceğini, yankılarının ve tepkilerin kontrol altına alınamayacağı bir halk patlamasına neden olabileceğini" belirtti.

UNRWA'ya yardım eden ülkelere seslenen Bahr, "Filistinli mültecilere karşı sorumluluklarını üstlenme, gerekli mali desteği sağlama, milyonlarca mülteciyi, açlık, yoksulluk ve hastalıkla yüz yüze bırakmama" çağrısında bulundu.

Programda konuşma yapan İslami Cihad Hareketi yetkililerinden Halid el-Batş, "UNRWA'nın yardımlarını azaltmasının siyasi olduğunu, Filistin davasının ve dönüş hakkının tasfiye edilmesi için atılan bir adım olduğunu" savundu.

Son günlerde, UNRWA'nın faaliyet gösterdiği Gazze, Batı Şeria, Lübnan, Suriye ve Ürdün'de iş sağlama çalışmalarını askıya alma ve yardımlar azaltma kararı verdiğine dair basında haberler yer almış, UNRWA'dan söz konusu iddialara yönelik net bir açıklama yapılmamıştı.

Ancak UNRWA'dan bir süre önce yapılan açıklamada, ajansın bütçe açığının 101 milyon dolara ulaştığı ve bu durumun Ortadoğu'daki okullarının yeni eğitim ve öğretim yılına başlamasında gecikmeye neden olabileceği ifade edilmişti.

BM verilerine göre, sayıları yaklaşık 5 milyon olan Filistinli mültecilerin 2 milyon 100 bini Ürdün'de, 1 milyon 300 bini Gazze'de, 914 bini Batı Şeria'da, 500 bini Suriye'de, 447 bini ise Lübnan'da yaşıyor.

Filistin İstatistik Merkezi'nin verilerine göre Filistinli mülteci sayısı 5 milyon 900 bin. Filistinliler, Ürdün'de 10, Suriye'de 9, Lübnan'da 12, Batı Şeria'da 19 ve Gazze'deki 8 mülteci kampında bulunuyor. 1949 yılında kurulan UNRWA, Filistinli mültecilere sağlık, eğitim, rehabilitasyon ve koruma alanlarında destek veriyor.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.