1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Filistin taraf olmak için BM'ye başvurdu
Filistin taraf olmak için BM'ye başvurdu

Filistin taraf olmak için BM'ye başvurdu

Filistin Başmüzakerecisi Saib Ureykat, Mahmut Abbas'ın uluslararası anlaşmalara taraf olmak için imzaladığı sözleşmeleri BM Özel Koordinatörü Serry'e teslim etti.

A+A-

Başmüzakereci Ureykat: "UCM'den korkanlar, işlediği suçlara son vermelidir. Büyük bir güç olarak ABD, sorumluluğunu yerine getirmeli ve İsrail'i hukukun üstünde görerek davranmaktan vazgeçmelidir" dedi.

Filistin Başmüzakerecisi Saib Ureykat'ın, Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın uluslararası anlaşmalara taraf olmak için imzaladığı sözleşmeleri BM Genel Sekreteri'nin Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Robert Serry'e teslim ettiği bildirildi.

Devlet Başkanlığı basın bürosundan yapılan açıklamada, Ureykat'ın aralarında Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM) de bulunduğu 20 anlaşmaya katılma talebini Ramallah yönetim merkezinde BM Özel Koordinatörü Serry'e teslim ettiği kaydedildi.

Ureykat, Filistin resmi radyosu Savtu Filistin'e (Filistin'in Sesi) yaptığı açıklamada, ABD'nin Filistin'in attığı bu adımlardan "rahatsızlık" duymasına ilişkin, "UCM'den korkanlar, işlediği suçlara son vermelidir. Büyük bir güç olarak ABD, sorumluluğunu yerine getirmeli ve İsrail'i hukukun üstünde görerek davranmaktan vazgeçmelidir" diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın 20 uluslararası anlaşmaya taraf olmak için imza atmasından "derin rahatsızlık" duyduğunu belirtmişti.

İsrail'in 1967 öncesi sınırlara çekilmesi ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulmasını öngören BM Güvenlik Konseyi karar tasarısı için dün oylama yapılmış, ancak konseyin daimi üyesi ABD'nin ret oyu verdiği oylamada tasarı kabul edilmemişti.

Buna karşın Abbas, dün akşam saatlerinde Uluslararası Ceza Mahkemesinin kurucu temel anlaşması Roma Sözleşmesi'nin de arasında bulunduğu 20 uluslararası anlaşmaya katılma talebini imzalamıştı.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.