1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Filistin sorunu BM'de masaya yatırıldı
Filistin sorunu BM'de masaya yatırıldı

Filistin sorunu BM'de masaya yatırıldı

Filistin sorununun yasal çerçevesi ve İsrail'deki tutuklu Filistinliler konusu, Birleşmiş Milletler'de uzmanların ve yetkililerin katıldığı yuvarlak masa toplantısında görüşüldü.

A+A-

BM  Cenevre Ofisi'nde düzenlenen toplantının açılışında konuşanBM Cenevre Ofisi Genel Direktörü Michael Moller, toplantının amacınınFilistin sorununa adil, kapsamlı ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması çabalarına katkıda bulunmak olduğunu söyledi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un toplantıyla ilgili mesajını okuyan Moller, Ban'ın mesajında işgal altındaki Filistinlilerin yaşadığı acıların çok uzun zamandır devam ettiğini kaydettiğini dile getirdi.

Mesajda, İsrail'in yeni yerleşim yerleri kurma faaliyetlerinin uluslararası hukuka aykırı olduğunu vurgulayan Ban, bu faaliyetlerin iki toplum arasındaki güvensiz ortamı derinleştirdiğini belirtti.

Kendi kaderini belirleme hakkı

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Alan Faaliyetleri Yöneticisi Anders Kompass ise işgal altındaki Filistin toprakları konusunda son günlerde önemli gelişmeler yaşandığına dikkati çekti.

Filistin'in devlet yapısının BM Genel Kurulu tarafından kabul edilmesinin önemine işaret eden Kompass, bunun aynı zamanda Filistin'in kendi kaderini belirleme hakkı için de önemli bir adım olduğunu kaydetti.

Kompass, "İsrail'in toplu ceza halini almış olan Gazze ablukasını sürdürmesi uluslararası hukuka aykırıdır" dedi.

Filistinlilerin ekonomik, sosyal, kültürel ve medeni haklarının ihlal edildiğini vurgulayan Kompass, işgal altındaki Filistin topraklarında işlenen suçlarla ilgili bir an önce yasal süreçlerin başlatılması gerektiğini de kaydetti.

İsrail artık sözleşmelere göre hareket etmeli

Filistin Tutuklu İşleri Bakanı İsa Karak ise İsrail'deki 22 hapishane ve kampta yaklaşık beş bin Filistin vatandaşının tutuklu olduğunu söyledi.

Bu tutukluların 200'ünün çocuk olduğunu dile getiren Karak, tutukluların içinde bulunduğu koşulların gittikçe ağırlaştığını belirtti.

BM'nin 2014 yılını Filistin Halkı ile Dayanışma Yılı olarak ilan etmesi nedeniyle umutlu olduklarını dile getiren Karak, bugün yapılan toplantının özellikle Filistinli tutuklular konusundaki önceliklerin belirlenmesi konusunda kendilerine yardımcı olmasını umduğunu söyledi.

Filistin'in  Cenevre Sözleşmelerini imzalamasınınFilistin ve İsrail arasındaki pekçok konuyu etkilediğini belirten Karak, "Bundan sonra İsrail, Filistinli mahkumlar konusunda Cenevre Sözleşmelerine göre hareket etmeli" dedi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.