Filistin Devlet Başkanı Abbas, Atina'da

Filistin Devlet Başkanı Abbas, Atina'da

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, "Filistin sorununa çözüm bulunması için İsrail tarafına işbirliği eli uzatıyoruz" dedi.

A+A-

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistin sorununa uluslararası yasal düzen ve hukuk temelinde iki devletli bir çözüm bulunmasının ihtiyaç olduğunu belirterek, bunun için İsrail'e işbirliği eli uzattığını söyledi.

Atina'yı ziyaret eden Abbas, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos ve Başbakan Aleksis Çipras ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamalarında, Filistin sorununa değindi.

Filistin'de İsrail işgalinin bölgede istikrarsızlığa yol açan birçok soruna neden olduğunu belirten Abbas, "İsrail işgali sona ermeli. İşgal sona erdiğinde bunun getirdiği, örneğin terör gibi birçok sorunun da sona ereceğine inanıyorum" dedi.

Abbas, terörün, başta göçmen sorunu olmak üzere, birçok sorunun kaynağı olduğunu belirterek, "Filistin sorununa uluslararası yasal düzen ve hukuk temelinde iki devletli bir çözüm bulunması ihtiyaç. Çözüm kalıcı olmalı ve bir Filistin devleti kurularak, yan yana iki devlet olmalı. Biz, Filistin sorununa çözüm bulunması için, İsrail tarafına işbirliği eli uzatıyoruz. Suriye sorununun da askeri yöntemlerle değil, siyasi yollarla çözümlenmesi gerektiği görüşüne katılıyorum" diye konuştu.

Mahmud Abbas, Yunanistan'ın, Filistin ve İsrail ile iyi ilişkileri bulunduğunu belirterek, Filistin sorununun çözümünde önemli rol oynayabileceğine inandığını belirtti.

Filistin ile Yunanistan arasında birçok konuda ortak nokta bulunduğunu belirten Abbas, "Teröre karşı mücadeleden yanayız. Suriye'de, Irak'ta ve diğer bölgelerde yaşadığımız tüm sorunların barışçı yollarla çözümünden yanayız. Bizleri bağlayan aramızdaki iyi ilişkiler ve sizin İsrail ile olan iyi ilişkileriniz ile dilerim ve bundan da eminim ki, iki taraf arasında başarılı olur ve önemli bir rol oynayabilirsiniz" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Pavlopulos, Yunanistan'ın, Filistin sorununun çözümü konusundaki tezinin, uluslararası toplum içerisinde yerini alabilecek kalıcı Filistin devleti oluşturulması yönünde olduğunu belirtti. Bu konuda varılacak çözümün tümüyle uluslararası hukuka uygun olması gerektiğini vurgulayan Pavlopulos, "Filistin sorunu çözümlenmedikçe Ortadoğu hak ettiği barış ve beklentilere sahip olamayacak" dedi.

Başbakan Çipras ise Filistin ile Yunanistan arasında eskiye dayanan yakın ilişkiler bulunduğunu belirterek, Abbas'ın Atina ziyaretinin, ilişkilere ve Filistin sorununun çözümüne ivme kazandıracak bir dönüm noktası oluşturduğunu belirtti.

"Bölgede olumsuz gelişmelerin ve terör saldırılarının yaşandığı bir dönemde işbirliğinin ve sorunlara barışçı çözümler bulunmasının her zamankinden daha fazla önem içerdiğini" ifade eden Çipras, "Yunanistan, Filistin'in ve Arap dünyasının geleneksel dostu ve aynı zamanda İsrail ile derin işbirliği olan bir ülke olarak bu yönde yapıcı bir rol oynamayı arzu ediyor. Dolayısıyla (Yunanistan) Filistin sorununa adil ve kalıcı bir çözüm bulunması yönünde köprü rolü oynayabilir" diye konuştu.

Abbas, Atina'daki temasları kapsamında yarın Yunanistan Başpiskoposu İeronimos'u ziyaret edecek ve daha sonra Yunan Parlamentosu'nda bir konuşma yapacak.

(AA)

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.