"FETÖ, Dicle Üniversitesini eğitim üssü gibi kullanmış"

"FETÖ, Dicle Üniversitesini eğitim üssü gibi kullanmış"

Dicle Üniversitesi (DÜ) Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) üniversitedeki yapılanmasına ilişkin soruşturmayı değerlendirirken, "Dicle Üniversitesi eğitim üssü gibi kullanılmış, gelen hızlı bir şekilde doçent olmuş gitmiş."

A+A-

Gül, düzenlediği basın toplantısında, FETÖ'ye yönelik soruşturma kapsamında üniversitede görev yapan 144 kişinin açığa alındığını, bunlardan 36'sının tutuklandığını söyledi.

Rektörlük görevine atandıktan sonra önceliklerinin FETÖ ve uzantılarının üniversiteden temizlenmesini olduğunu belirten Gül, yaptıkları inceleme ve soruşturmalarda, kimsenin haksız yere mağdur edilmemesi için büyük bir hassasiyet gösterdiklerini vurguladı.

Soruşturma kapsamında hazırladıkları raporu YÖK'e gönderdiklerini bildiren Gül, şöyle konuştu:

"Kesin rakam söylememekle beraber ihraçlar olacaktır. 100'ün üzerinde öğretim görevlisi açığı görünüyor. YÖK ile görüştük, hızlı bir şekilde o bölümlere hoca isteği için görüşmeler yapıyoruz. Beyin cerrahi bölümünde 2 profesör var ama her ikisi de açığa alındı, bunlardan biri tutuklandı. Yeni kadrolarla tamamlamak zorundayız. En kısa sürede açığı gidereceğiz."

Soruşturma sürecinde medya yoluyla DÜ ile ilgili açıklama yapanlardan, yazılı olarak veya bizzat gelerek komisyona bilgi vermelerini talep ettiklerini dile getiren Gül, FETÖ'nün geçmişte üniversitede kadrolaştığını bildiklerini kaydetti.

Prof. Dr. Gül, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Geriye kalan bir kısmı istifa etti. Tatile gidenler gelmedi, yurt dışı görevlendirmesine gidenler dönmedi. Dicle Üniversitesinden sadece Malatya İnönü Üniversitesine son 2 yılda 36 kişi gitmiş. Dolaysıyla gelenlerin hepsi burada kalmamış. Şu an çok ciddi ve samimi bir soruşturma sürdürülüyor. Hiçbir üniversitede mektup yazılıp da 'FETÖ'cü var mı, yok mu' diye çalışma yapılmadı. Biz bunu yapıyoruz. Burası eğitim üssü gibi kullanılmış gelen hızlı bir şekilde doçent olmuş, gitmiş."

 

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.