Feqiye Teyran ve Mirası sempozyumu

Feqiye Teyran ve Mirası sempozyumu

3 gün sürecek olan sempozyumda Kürt edebiyatının önemli şairlerinden biri olan Feqiyê Teyran’ın hayatı, Kürt edebiyatındaki yeri ve önemi konuşulacak.

Van Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen ‘3. Uluslararası Feqiye Teyran ve Mirası’ konulu sempozyum başladı. 3 gün sürecek olan sempozyumda Kürt edebiyatının önemli şairlerinden biri olan Feqiyê Teyran’ın hayatı, Kürt edebiyatındaki yeri ve önemi konuşulacak.

Büyükşehir Belediyesi ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği sempozyuma Türkiye, İran ve Irak’taki birçok üniversiteden 60 akademisyen ve öğrenciler katılımıyla start aldı. YYÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi konferans salonunda düzenlenen sempozyuma YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, AK Parti Van Milletvekilli Abdulahat Arvas, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, yazarlar ve akademisyenler katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, sempozyuma katkılarından dolayı Van Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti. 3 gün sürecek sempozyuma ev sahipliği yapmanın heyecanını yaşadıklarını belirten Rektör Hamdullah Şevli, “Yüzyıllardır ondan bize miras kalan Kürtçe şiirler, hepinizin üzerine hemfikir olacağı gibi, Klasik Kürt Edebiyatı'nın en önemli yapı taşlarından birini oluşturmaktadır. Uzun zaman önce yazılan bu şiirlerin sade bir dile, engin, edebi anlam ve anlatım üslubuna sahip olduğunu biliyoruz. Aynı zamanda bir İslam alimi olan Feqiye Teyran, şiirleriyle ve manzum hikayeleriyle manevi dünyamızı aydınlatmış, iç dünyamıza yön vermiş hatta benliğimizi dahi şekillendirmiş bir şahsiyettir. Sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim" dedi.

Daha sonra kısa bir konuşma yapan AK Parti Van Milletvekilli Abdulahat Arvas ise festivale katılmaktan mutluluk duyduğunu dile getirerek, “Hz. Ömer döneminde İslam ile şereflenen bölgemizde birçok alim yetişti. Faqiye Teyran'da önemli bir din alimidir. İslam yolunda ve hakikatin peşinde gitmiştir. Bizler bu alimlerimizi iyi tanımalı ve okumalıyız” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan ise konuşmasında Feqiye Teyran'ın ömrünü ilimle geçiren önemli bir şahsiyet olduğunu belirterek, Feqiye Teyran yıllar boyunca ninnileri, şiirleri ve tüm değerleriyle atalarımızın ve annelerimizin dillerinde yaşadığını ifade etti.

11 oturumun yapılacağı sempozyumun ilk iki günü Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde düzenlenirken, son günü ise Bahçesaray ilçesinde gerçekleştirilecek.

aa

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.