Hasan TANRIVERDİ

Hasan TANRIVERDİ

Fedakârlık

A+A-

Hayatı güzel kılan, hayat için, sevdiklerimiz için özveride bulunmak, kendimizden bir şeyler katarak hayatı anlamlı kılmaktır. Örneğin, bir anne baba çocukları için her türlü fedakârlıkta bulunur. Hatta hayatlarını çocuklarına harcarlar. Malını mülkünü ve kendisi için değerli olan şeyleri gözünü kırpmadan, tereddüt etmeden çocuklarına karşılıksız bağışlayabilirler. Aslında bu fıtri bir duygudur. İnsan olmanın gereğidir. Bir dişi fil yavrusuna beş, altı yılını harcıyorsa, insan o güzel yavrular için ömrünü niçin vermesin.

Aynı şekilde beraber yaşadığımız, aynı yastığa baş koyduğumuz insan için fedakârlık yapmak, kendimizce değer verdiğimiz şeyleri onun için feda etmek, onunla paylaşmak, ona değer verdiğimiz anlamına gelir. Onun nazarında değerimizi, itibarımızı artırır. Onun da, sizin özverili yaklaşımlarınıza karşılıkta bulunması aile muhabbetini ve mutluluğunu artırır. Tabiri caiz ise iki elma bir elma olur.

Geçenlerde Hakan beyle karşılaştım. Evliliklerinin limoni olduğunu biliyordum. Hal hatır sormadan sonra,
- Ayşe Hanım nasıl diye sordum. Hakan Bey;
- Keşke her gün bize misafir gelse.
-O da nereden çıktı. Hakan Bey;
-Eve misafir geldiğinde o kadar güler yüzlü oluyor ki.

Evimize bir misafir geldiğinde, onu memnun etmek, rahat ettirmek, kısa zaman dahi olsa, bizimle birlikte olmaktan mutluluk duymasını sağlamak için nasıl kendimizi paralarız, rahat etmesi için onu hoş tutarız. İşte evimize geçici olarak gelen misafirimize gösterdiğimiz ihtimamı eşimizden esirgemek hiçte hoş değil.

Eşinizin değerini anlamak için, ondan kısa süre de olsa dargın kalarak yalnız kalmayı beklemeyin. Her zaman elimizdeki değerlerin kıymetini bilmek, ona değer vermek, bizimle beraber olduğunda onu hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olarak kabullenmedikten sonra, kaybedince ona ihtiyacımız olduğunu fark etmek bize neyi kazandırır. Önemli olan bizimle beraber olduğunda kıymetini idrak etmektir.

Bilgin kişiler şöyle söylüyorlar;
Öğütlere muhatap olmak için, düşmeyi beklemeyin.
Özür dilemek için, eşinizin acı çekmesini beklemeyin.
Ne de barışmak için ayrılığı. Çünkü daha ne kadar zamanımız var, bilmiyoruz.
Mutlu olmak için değil, birbirinizi mutlu etmek için evlendiniz
Hayatta en büyük mutluluk, sevildiğini bilmekten geçer. Sevmek için sevilmeyi beklemeyin. Sevilmek arzusu sevmek arzusundan daha kuvvetlidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum