Faraşin Yaylası'nın "lavanta kokulu" balı

Faraşin Yaylası'nın "lavanta kokulu" balı

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde teröristlerden arındırılan 2 bin 625 rakımlı Faraşin Yaylası, kavuştuğu huzur ortamında besicilerin yanı sıra bal üreticilerine de ev sahipliği yapıyor.

A+A-

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesi 2 bin 625 rakımlı Faraşin Yaylası'nda lavanta kokulu bal üretiliyor.

Organik bal üretiyorlar

Şırnak-Hakkari ve Van üçgeninde yer alan yıllarca terörle anılan Faraşin Yaylası, güvenlik güçlerinin gerçekleştirdiği operasyonlar sayesinde huzura kavuştu.

Bu sayede yayla, besici ile bal üreticilerinin gözde mekanı haline gelirken, bu yıl 35 bin kovanla yaylaya çıkan 300 üretici organik bal üretiyor.

Valilik desteğiyle, Beytüşşebap balı "Şehri Nuh" adıyla markalaşırken, lavanta kokulu tadıyla tüketicilerin aradığı ürün haline geldi.

Şırnak Arıcılar Birliği Başkanı Habip Aşan, Faraşin Yaylası'nın endemik bitkiye sahip olduğunu bölgenin arıcılık için çok uygun olduğunu belirtti.

"Balımız markalaşma yolunda önemli gelişme sağladı"

300 arıcının 35 bin kovanla bal üretmek için yaylaya çıktığını vurgulayan Aşan, "Balımız markalaşma yolunda önemli gelişme sağladı. Faraşin balı, Şırnak ekonomisine önemli katkı sunuyor. Organik balımız ülke genelinde tanınmaya ve büyük talep görmeye başladı" dedi.

Yaylada yaban lavanta bulunması dolayısıyla üretilen balın lavanta kokusuna sahip olduğunu anlatan Aşan, "Arıların yaylada birçok bitkinin çiçeğinden aldığı polenler bala farklı bir tat katıyor. Özellikle tusi, gever, üçgül, peygamber çiçeği ve lavanta çiçeğinin olması bal için ideal çiçeklerdir. Bu çiçeklerin bulunması nedeniyle Faraşin Yaylası arıcılık için bulunmaz bir yer" ifadelerini kullandı.

400 çeşit çiçek açıyor

8 yıl önce arıcılığa hobi olarak başlayan 32 yaşındaki üretici Mesut Babat, Cizre ilçesinden arılarını yaylaya getirdiğini söyledi.

Sağlanan huzur ortamında son 3 yıldır yaylaya çıkmanın sevincini yaşadıklarını belirten Babat, şunları söyledi:

"Faraşin Yaylası'nda bildiğim kadarıyla 400 çeşit çiçek var. Balımız genelde beyaz renkte oluyor. Kokusu itibariyle genelde lavanta kokusu var. Yaylada genelde yabani lavanta olduğu için balımızda lavanta kokusu mevcut. Faraşin'de üretilen balların tümünde lavanta kokusu var."

Devletin arıcılara büyük destekler verdiğini belirten Babat, bu sayede son yıllarda Şırnak'ta bal üretimi olduğunu vurguladı.

Kaynak: AA 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.