Ezher şeyhinden İsrail'e kınama(!)

Ezher şeyhinden İsrail'e kınama(!)

Mısır Ezher Üniversitesi Şeyhi Ahmed et-Tayyib, aşırı siyonist gruplar tarafından Mescid-i Aksa'ya yapılan baskınları kınadı.

A+A-

Ezher Şeyhi Tayyib yaptığı yazılı açıklamada, İslam'ın kutsal mekanlarına yapılan bu ihlalleri durdurmaları için Arap ve İslam ülkelerine çağrıda bulunarak, "Ezher, Mescid-i Aksa'nın, işgalci siyonistlerin yönetimine geçmesi için yürütülecek çalışmalara karşı olacak. Siyonistlerin yaptığı bu ihlaller, uluslararası barışın sağlanmasını tehdit ediyor" ifadelerini kullandı.

Öte yandan İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu'nun ofisinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in, Mescid-i Aksa'ya yönelik politikasında herhangi bir değişikliğin söz konusu olmadığı ve Kudüs'teki İslam, Hiristiyan ve Yahudi dinleri mensuplarına sağlanan ibadet özgürlüğünün korunduğu öne sürüldü.

İsrail parlamentosu Knesset'te, Mescid-i Aksa'nın İsrail hakimiyetine alınmasını görüşmek üzere bir oturum düzenlenmesine karar verilmiş ancak Kudüs'te bulunan Müslüman ve Hristiyanlara ait mabetlerin yönetimi ve muhafızlığı görevini yürüten Ürdün'ün memnuniyetsizliği nedeniyle oturumun iptal edildiği bildirilmişti.

Ürdün, Kudüs'te bulunan Müslüman ve Hristiyanlara ait mabetlerin yönetimi ve muhafızlığı görevini sürdürüyor. Mescid-i Aksa'nın imamı Ürdün Evkaf Bakanlığı tarafından atanıyor.
Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyip, Mısır'da 3 Temmuz'da gerçekleştirilen darbe sonrası Abdulfettah Sisi tarafında saf tutmuştu.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.