Ezana kısıtlama getirilmesi kırmızı çizgimizdir

Ezana kısıtlama getirilmesi kırmızı çizgimizdir

Kosova'da yasa ile ezan sesine kısıtlama getirilmesi konusu ele alındı.

A+A-

Ramiçi'nin başkanlığında düzenlenen LİSBA Başkanlık Kurulu'nun toplantısında yasa ile ezan sesine kısıtlama getirilmesi konusu ele alındı. Toplantı ile ilgili basına dağıtılan yazılı açıklamada, söz konusu Yasa ile Müslümanların temel haklarının ihlal edildiği belirtilerek, 'Ezan sesine kısıtlama getirilmesi kırmızı çizgimizdir. Herkes bunu bilmeli camilerimiz vücudumuzdur, ezan ruhumuzdur. Biz, vücudumuzun ve ruhumuzun herhangi bir parçasının yaralanmasına izin vermeyeceğiz' ifadesi kullanıldı.

Bildiride, Kosova şehirlerindeki Müslüman cemaatleri ile yapacakları toplantılarda, protesto gösterilerinin düzenlenmesi ve diğer adımların atılması konusunda fikir alışverişinde bulunulacağı, ayrıca ezan sesinin kısıtlanmasına asla izin vermeyecekleri konusunda oy birliğine vardıkları belirtildi. Bildiride 'Çevre Bakanı Dardan Gaşi cesur ise, gelsin bizzat kendisi ezan sesini kıssın' ifadeleri yer aldı.

Adalet Partisi Genel Başkanı ve Sağlık Bakanı Ferid Agani, ezan ve çan sesini gürültü olarak değerlendiren Ses kirliliğinden korunma yasa tasarısını eleştirdi. Kosova Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bir toplantısına katılan Agani, gece kulüplerinin gürültüsüyle ezanı ve çanları kıyaslamanın doğru olmadığını ifade etti. Agani, 'camilerin ezan ve kiliselerin çan sesinin gürültü yarattığı değerlendirmesinin bizim vatandaş ve milli kültürümüzün değerleriyle aykırı ve kabul edilemezdir' şeklinde konuştu. Agani, Kosova kurumlarının dinlere karşı hassasiyet göstermediklerini de söyleyerek, kurumların Kosova'nın var olan dinler arası değerlere gölge düşürmek çabasında bulunduğunu ve toplumda bölücü tartışmaları körüklediğini vurguladı.

Bu bağlamda Ferid Agani, Adalet Partisinin milli ve dini rolüne devam edeceğini ifade etti.

Ses Kirliliği Yasasına karşı memnuniyetsizliğini birkaç gün önce Kosova Demokratik Türk Partisi ( KDTP ) de dile getirmişti.

Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum