Eyüp Sultan’dan dostluğa çağrı

Eyüp Sultan’dan dostluğa çağrı

Orta dereceli okullardan seçilen öğrenciler, 16 dilde 31 eser ile gönül coğrafyamıza seslendiler.

EYÜP Kaymakamlığının yapımcılığı ve koordinatörlüğünde ilçe genelindeki orta dereceli okullardan seçilen öğrenciler 16 dilde 31 eseri seslendirdi. “Gönülden Gönüle 1” adı verilen ilk albümlerini çıkartan öğrenciler 18 Mayıs 2017 Perşembe günü Saat 20:00’de Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde (Drama Sahnesi) görücüye çıkıyor.

PROJE NASIL HAYATA GEÇTİ?

İzmir Ödemiş Kaymakamlığı döneminde de aklında “Kardeş Türküler”den oluşan benzer bir çalışma olan Eyüp Kaymakamı Abdullah Dölek, İstanbul Valisi Vasip Şahin’in Başkanlığını yaptığı İstanbul Çocukları Vakfı ile Hayırseverlerin desteğini alınca 2016 yılının Şubat ayında düğmeye bastı. Eyüp ilçesindeki orta dereceli okullarda görev yapan Müzik Öğretmenleri ile süratle iletişim kurarak, projede görev alabilecek yetenekli öğrencilerin belirlenmesini istedi.

NASIL BİR TABLO ORTAYA ÇIKTI?

Yaşları 11-17 arasında değişen yetenekli öğrenciler büyük bir titizlikle seçildi. Bu öğrencilerden 43’üKorist, 9’uEnstrümanist, 11’i Halk Oyunları Ekibinin bir parçası olarak projede görev aldı. 5 Müzik Öğretmeni ve1 Halk Oyunları Eğitmeni tarafından çalıştırıldı.

“Gönülden Gönül’e Müzik Topluluğu”Türk-İslam Coğrafyasından 16 dilde 31 eseri seslendirdi. İçinde Anadolu ezgileri, İlahiler, Türkçe, Kürtçe, Arapça, Boşnakça, Makedonca, Lazca, Mergelce, Gürcüce, Hemşince, Türkmence, Kazakça, Çerkezce, Rumca, İngilizce, Fransızca ve Çeçence dillerinde halk ezgilerinin bulunduğu kardeşlik türküleri projesiSemazen ve Semah ekibi ile zenginleştirildi. Sonuçta, sinevizyon sunumlarıyla desteklenen 70 dakikalık bir performans ortaya çıktı.

GELİRİ ŞEHİT AİLELERİNE BAĞIŞLANACAK

Projenin “Fikir Babası” Eyüp Kaymakamı Abdullah Dölek,“Gönülden Gönüle 1” adıverilen albümün ikincisinin de geleceği müjdesini verdi. Albümün, tüm gelirinin şehit ailelerine bağışlanacağını belirten Kaymakam Dölek, projeye destek veren İstanbul Çocukları Vakfı Başkanı ValiVasip Şahin ile birlikte hayırseverlere teşekkür etti.

Eyüp Kaymakamı Dölek “Amacımız, İslam coğrafyasındaki savaş ve yıkımların çocuk gönüllerde bıraktığı derin tahribatı müziğin teskin edici evrensel çağrısıyla iyileştirmeye çalışmaktır. Yaşanan insanlık krizi karşısında gerekli duyarlılığı sağlamak, farklılıklarımızı kadim İslam kardeşliğimizin potasında eritmektir.İslamofobi’ye karşı, sevgi ve sanat dili ile bu korkuların yersizliğini çocukların kirlenmemiş masumiyetiyle haykırırken, Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli'nin rolünü müziğin yatıştırıcı ve birleştirici dili ile harmanlayıp medeniyetimizin manevi durağı Eyüp Sultan'dan; Kudüs'e, Şam'a, Bağdat'a, Bosna'ya seslenerek, insanlığı dostluğa ve kardeşliğe davet etmektir” diye konuştu.

 

İHA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.