Evin fiyatı yüzde 18.5, satışı yüzde 21 arttı

Evin fiyatı yüzde 18.5, satışı yüzde 21 arttı

Bu yılın ilk yarısında konut satışları geçen yıla göre % 21 artışla 635 bine ulaştı.

A+A-

Ekonomide durgunluk var. Hane halkının harcanabilir geliri ve tüketim harcamaları artmıyor. Böyle olduğu halde konut satışlarında yüzde 21 artış var.

Acaba konut fiyatları ucuzladığı için mi satışlar artıyor?

Konuyu köşesine taşıyan Milliyet yazarı Güngör Uras, şu tespitlerde bulunuyor:

Merkez Bankası’nın (Nisan 2014-Nisan 2015) konut fiyatları endeksine göre, Türkiye genelinde konut fiyatlarında yıllık artış yüzde 18.50 oranında. İstanbul’daki konut satış fiyatlarında 12 ayda yüzde 29, İzmir’de yüzde 15, Ankara’da yüzde 12 yüzde artış oldu.

Enflasyon yüzde 8’lerde dolaşırken konut fiyatlarının İstanbul’da yüzde 29 artmasına rağmen, acaba halk neden konut alıyor?

Konutta değer artışı hızlı

Mustafa Sönmez’in bulguları şöyle:

- Konuttaki hızlı fiyat artışı talebi artırıyor. İnsanlar fiyatlardaki bu hızlı artışın devam edeceğini düşünerek ihtiyaçları olmasa da (borçlanarak, kredi kullanarak veya birikimlerini değerlendirmek için) konut satın alıyor.

Alan kazanıyor

- Son bir yılda konut fiyatlarındaki artış oranı, diğer alternatif yatırım oranlarının hatta dövizin bile üzerinde.

- Konut fiyatlarındaki artış, banka kredisi maliyetinin üzerine çıktı. Çok kişi ileride yüksek fiyatla satmak ümidiyle borçlanarak konut alıyor.

- İstanbul’da konut fiyatlarının en yüksek artışı göstermesi sonucu, İstanbul, konut satın almak isteyenlerin öncelikli koştukları pazar oldu. Satışların büyük bölümü İstanbul’da yapılıyor.

Özetle, konut satışlarında tabii ki konut ihtiyacı olanların talebinin payı var. Ama talebin büyük bölümünün konutu bir yatırım aracı olarak değerlendirmeyi düşünenlerin talebi olduğu anlaşılıyor. Konut fiyatlarındaki artış diğer yatırım araçlarının getirisinin çok üzerinde oldukça konuta talep canlılığını koruyacak.

emlakrehberi

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.