#Evdekal ile Kur'an-ı Kerim'e yoğun rağbet var

#Evdekal ile Kur'an-ı Kerim'e yoğun rağbet var

Tüm dünyaya yayılan ve Türkiye'de de etkisini her geçen gün arttıran Covid-19 salgınına karşı Müslümanlar, dini vecibelerini daha fazla yerine getirmeye çalışıyor.

A+A-

Sokağa çıkma yasağı olmamasına rağmen insanların zaruri olmadıkça dışarı çıkmasını istemeyen yetkililer, koronavirus'ün yayılmasını önlemek amacıyla "evde kal" çağrısıyla vatandaşların tehlike geçene kadar evlerinden ayrılmamasını istiyor.

Evde kalan vatandaşlarsa bu süreci başta Kur'an-ı Kerim olmak üzere çeşitli kitaplar okuyup dua ederek değerlendiriyor.

Adıyaman'da faaliyet gösteren kitapevi işletmecisi Mustafa Çelik, İLKHA muhabirine, bu günlerde en çok Kur'an-ı Kerim'e  rağbet gösterildiğini anlattı.

Dua ve zikir kitaplarına da ilginin oldukça yoğun olduğunu belirten Çelik, "Her şeyde bir hayır vardır. Bu hastalığı da hayra yormak lazımdır. Bu süreçte evde kalan insanlar Kur'an-ı Kerim okumaya özen gösteriyor. Bu süreçte Kur'an-ı Kerim daha çok alınmaya başlandı. Bununla birlikte dua ve zikir kitapları da rağbet görüyor. Bu zaman zarfında namaz hocası kitaplarının da diğer zamanlara oranla daha çok okunan ve tercih edilen kitaplar arasında yer aldığını görüyoruz. Bazen eşler birlikte kitap almaya geliyor, bazen de ayrı ayrı geldikleri oluyor." dedi.

"İnternetten satışlar arttı"

İnsanların evlerinden çıkamamalarından dolayı birebir satışlarının yerine internet üzerinden alışverişlerin arttığına dikkat çeken bir diğer kitabevi sahiplerinden Furkan Atlıhan ise şunları söyledi:

Biz diğer günlerden çok farklı olarak ekstra kitap satamıyoruz. Kitap satışlarında artış var ancak bu durum internet üzerinden daha fazla göze çarpıyor. Çünkü evlerinden çıkamayan vatandaşalar ihtiyaçlarını bu şekilde karşılamaya çalışıyor. Biz diğer günlerde olduğu gibi yine günde aynı oranda Kur'an-ı Kerim ve dua kitabı satıyoruz.
Kitap almak için kitabevine gelen Orhan Atlıhan, bu günleri fırsata çevirdiklerini belirterek, "Allah'a niyazda bulunup dualar ediyoruz. Elimizden gelen bir şey yok. Tedbirlerimizi alarak mücadele ediyoruz. Evimizde ailece dua ederek zamanımızı en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

Birçok yayın evine ait kitapları satan kitapçılarsa Covid-19'un ülkemizde görülmeye başlanmasının ardından özellikle Kur'an-ı Kerim ve dua kitaplarının satışında gözle görülür oranda artış olduğunu ifade ettiler.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.