Etiyopya, İngilizlerin çaldığı tarihi eserlerini geri istiyor

Etiyopya, İngilizlerin çaldığı tarihi eserlerini geri istiyor

Etiyopya hükümeti İngilizler tarafından 150 yıl önce yağmalanan ve Londra'da Victoria ve Albert Müzesinde sergilenen antik eserlerin ikinci kez iadesini istedi

A+A-

Söz konusu hazine İngiliz güçleri tarafından 1868 yılında yapılan Etiyopya kuşatması sırasında Etiyopya Kralı II Tewodros'un kalesinin ele geçirilmesiyle bulunmuş ve İngiltere'ye götürülmüştü.

Altın bir kral tacı ve altın kadehler gibi değerli parçaların bulunduğu hazine 1700'lü yıllarda kral için Etiyopya'nın Gondar bölgesinde üretildi.

Söz konusu hazinenin ödünç verilmesini kabul etmeyen Etiyopya hükümeti, İngilizler tarafından yağmalanan antik eserlerin iade edilmesini istiyor.

Etiyopya, 1900'lü yılların başında İngiltere'de sergilenmeye başlanan eserleri geri almak için 2007 yılında talep de bulunmuştu.

Hazinenin sergilendiği Victoria ve Albert Müzesi Müdürü Tristram Hunt, serginin Londra'da ikamet eden Etiyopya cemiyetiyle yapılan istişareler sonrasında organize edildiğini ve Londra'daki Etiyopya elçiliği ile söz konusu talep konusunda görüşmelerin devam edeceğini söyledi.

euronews

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.