Et ve sütte fahiş zam dönemi kapanacak

Et ve sütte fahiş zam dönemi kapanacak

Çiftçi kuruluşu Pankobirlik, Türkiye'nin et ve süt üretiminin yüzde 15'ini karşılayacak.

A+A-

Fabrikada 1500 kişi çalışacak. Tesis, Konya'da kişi başına geliri 300 dolar artıracak. Anadolu çiftçisi büyük gücünü birleştiriyor. Türkiye genelinde 900 bin çiftçinin sahibi olduğu Pankobirlik, Konya'da kurduğu fabrikayla Türkiye'nin et ve süt ihtiyacının yüzde 15'ini tek başına karşılayacak. Kapasitesiyle dünyada ve Türkiye'de bir ilk olan Panagro Et ve Süt Fabrikası, üretim kapasitesi sayesinde et ve süt fiyatlarındaki dalgalanmalara son verecek. Lobilerin spekülasyonlarını engellemeye aday olan tesis, banka kredisi ve kamu kaynağı kullanmaksızın tamamen öz kaynaklarla 150 milyon euroya faaliyete geçirildi. Fabrikada günde 2 bin ton çiğ süt işlenecek, 1200 büyükbaş, 3000 küçükbaş hayvan kesimi yapılacak. Satış hariç 1500 kişinin istihdam edileceği fabrikanın süt ve et ihtiyacını karşılayacak 5 bin çiftçiye ise eğitim verildi, 300 süt tankı dağıtıldı. Konya'da kişi başına geliri 300 dolar artıracak tesisin elektrik tüketimi ise 60 bin nüfuslu bir kasabaya denk olacak.
100 bini kapalı olmak üzere toplam 365 bin metrekare alana kurulu bulunan Panagro adlı tesiste 200 çeşit süt ürünü elde edilecek. Süt ihtiyacı ise, Aksaray, Karaman, Afyonkarahisar başta olmak üzere 10 ilden üreticiler tarafından sağlanacak.
Panagro Genel Müdür Yardımcısı Nihat Tosun, “Piyasadan yapacağımız alımlarla fiyat dalgalanmalarını engelleyeceğiz. Piyasadaki yükseliş ve düşüşleri engelleyerek çiftçinin art niyetli kişilerin eline düşmesini engelleyeceğiz” diye konuştu. Kısa bir süre önce üretime geçen tesis, ilk etapta Filipinler, Irak, Cezayir, Libya, S. Arabistan, Azerbaycan ve Tunus'a ihracat başladı. Toplam 1 milyar dolar ciro hedefleyen fabrikanın, yıl sonuna kadar et ve sütte tüm ürünlerde üretime geçmesi bekleniyor.

Domates, muz, balık bile var
Konya Çumra'daki şeker pancarı fabrikasıyla göz kamaştıran Pankobirlik, çiftçinin tarladan satışa kadar bütün ihtiyaçlarını karşılıyor. Panplast fabrikasıyla, damlama ve sulama sistemleri sayesinde çiftçinin maliyeti yarı yarıya indiriliyor. Beta Tohumculuk ile çiftçinin şeker pancarı, ayçiçeği ve mısırda tohum ihtiyacı karşılanıyor. Beta Tohumculuk, 2019 yılına kadar tohumda yerli ırklara sahip olmak üzere AR-GE'ye de önemli yatırımlar yapıyor. Çumra fabrikasında ayrıca domates, muz ve tilipia cinsi balık üretimi yapılıyor. Şeker üretiminden çıkan atık sıcak su, domates ve muz seralarının ısıtılmasında, tilipia balıklarının ise üretim tanklarında kullanılıyor. Bu ay içerisinde piyasaya verilecek tilipia balıklarından, yıllık 200 ton üretilmesi hedefleniyor. Pankobirlik çatısı altında ayrıca yem, yağ ve gübre fabrikaları da bulunuyor.

Türkiye

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.