Et fiyatı düşmezse müdahale edecek

Et fiyatı düşmezse müdahale edecek

Bakanlık harekete geçti: Et fiyatı düşmezse harekete geçecek

A+A-

Kurban Bayramı sonrasında et fiyatları düşmemesi olasılığına karşı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı harekete geçti. Hayvancılık Genel Müdürü Mustafa Kayhan, bayram sonrasında fiyatların düşmemesi durumunda Et ve Süt Kurumu'nun (ESK) müdahale edeceğini açıkladı. Kayhan, "Verilen yetki ile bir daha böyle krizlerin yaşanması engellenecek" dedi. 

BİR GÜNDE YÜZDE 10 DÜŞTÜ 

Ette dönemsel olarak talebin yaz aylarında arttığına ve bunun da karkas fiyatlarını yükselttiğini belirten Kayhan, bu durumu engellemek için ilk kez ESK'ya etle ilgili piyasalara müdahale yetkisinin verildiğini hatırlattı. ESK'nın, üretimin yoğun olduğu dönemlerde içerden et satın alıp stok yapacağını ve fiyatların tırmandığı süreçte bunu piyasaya süreceğini dile getiren Kayhan, "Bu şekilde fiyat yönetimini sağlayacak. Üreticiyi korumak zorundayız" ifadelerini kullandı. SABAH'a konuşan Kayhan, ESK'nın 10 Ağustos tarihinde piyasaya karkas et vereceğini açıkladığını hatırlatarak, "Aynı gün daha et piyasaya verilmeden fiyatlarda yüzde 10 düşüş yaşandı. Demek ki, bu piyasa fırsatçılığa açık alan. Bu tip dönemlerde ESK'nın piyasaya müdahale etmesinin ciddi bir psikolojik yansıması da var. Fiyat yönetimi şart" ifadelerini kullandı. ESK mağazalarından halka et satışı yapılması ile ilgili süreci de değerlendiren Kayhan, "Biz devletin perakendeye girmesini çok doğru bulmuyoruz" diye konuştu. 

"ÜRETİCİYE DESTEK ARTACAK" 

Et fiyatlarını dengelemek amacıyla üreticinin maliyetini düşürecek tedbirlere yoğunlaştıklarının altını çizen Kayhan, yem ve canlı materyal üzerinden sağlanan desteklerin artırılacağının müjdesini verdi.
Kaynak: Sabah

Türkiye

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.