1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Esnafın yüzü 'Torba Yasa' ile gülecek
Esnafın yüzü 'Torba Yasa' ile gülecek

Esnafın yüzü 'Torba Yasa' ile gülecek

İESOB Yönetim Kurulu Başkanı Mutlu, Torba Yasa'nın esnafa yönelik önemli kazanımlar içerdiğini söyledi.

A+A-
Mutlu, "Aidat gecikme zamlarının silinmesi, ana borca ödeme kolaylığı, kadın esnaflarımıza iki çocuk için 2'şer, 3 çocuk için 6 yıl borçlanma hakkının tanınması, Bağ-Kur'luların prim borçlarının dondurulması önemli gelişmeler" dedi.
 
İzmir Esnaf ve Sanayi Odaları Birliği (İESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Mutlu, kamuoyunda Torba Yasa olarak bilinen 'İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın esnafa yönelik önemli kazanımları kapsadığını söyledi. Başkan Zekeriya Mutlu, 'Esnafın aidat gecikme zamlarının silinmesi, ana borca ödeme kolaylığı tanınması ve kadın esnaflarımıza iki çocuk için 2'şer, 3 çocuk için 6 yıl borçlanma hakkının tanınması çok önemli gelişmeler. Geçmiş yıllardan kalan prim borçları nedeniyle sağlık hizmeti alamayan ve emekliliği hak ettiği halde emekli olamayan Bağ-Kur'luların prim borçlarının dondurulması üyelerimiz açısından sevindirici gelişmeler olacaktır' dedi.
 
VADELER UZATILSIN
 
Başkan Mutlu, sosyal güvenlik prim borçlarının taksitlendirilmesinin artmasının gerektiğini kaydederek, 'Torba Yasa tasarısında sosyal güvenlik prim borçlarının yapılandırılması öngörülmektedir. Ödemeler için 2 ayda bir olmak üzere 9 eşit taksit imkânı getirileceği ifade ediliyor. Bu fırsat için emeği geçenlere teşekkür ederiz. Ancak esnafın içinde bulunduğu zorlu ekonomik koşullar dikkate alınırsa bu vadenin yetersiz kalacağından endişe ediyoruz. Üyelerimiz bir yandan devam eden vergi, SGK, kira, stopaj gibi ödemelerinin yanı sıra, yapılandırma taksitini ödemede zorlanacak' diye konuştu. Tasarı yasalaşmadan, yapılandırma taksitlerinin 18 ay yerine 36 aya yayılmasının daha iyi olacağına inandıklarını belirten Mutlu, 'Bu şekilde hem esnafa daha fazla kolaylık sağlanacak hem de SGK alacaklarının tahsili daha verimli yapılabilecektir' dedi.
 
Yeni Şafak 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.