Esad Hitler’den beter

Esad Hitler’den beter

Psikiyatrist Prof. Dr. Tarhan, “Suriye’de savaş suçlarını belgeleyen fotoğraflar, Esad’ın Hitler’in tarzına benzeyen bir psikolojiyle hareket ettiğini gösteriyor.

A+A-

Artık Esad’ın çağdaş bir tiran olduğu anlaşıldı. Burada, ‘halk ya bana itaat edecek ya da toprağın olacak’ şeklinde Hitler’i aratan bir diktatör narsizmi var” dedi.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Suriye’de savaş suçlarını belgeleyen fotoğraflarla ilgili, “Bu görüntüler, Esad’ın Hitler’in tarzına benzeyen bir psikolojiyle hareket ettiğini gösteriyor. Oradaki 11 bin insanın bazılarının üzerinde kızgın demirle oluşturulmuş işkence izleri var. Kayışlarla oluşturulmuş yaralar var. Bunlar normal bir savaş yaralanması değil” dedi.

Suriye’de Esed rejiminin işlediği savaş suçlarını belgeleyen ve önceki gün Anadolu Ajansı (AA) tarafından kamuoyuna duyurulan fotoğrafları, değerlendiren Tarhan, yayımlanan görüntülerde, savaş suçlarına maruz kalan insanların “Hitler’in Suriye versiyonunu” yaşadıklarını söyledi. Tarhan, Esed’in yaptığı katliamların, Birleşmiş Milletler’in (BM) belgeleriyle kanıtlandığını belirterek, “Bu görüntüler, Esad’ın Hitler’in tarzına benzeyen bir psikolojiyle hareket ettiğini gösteriyor. Oradaki 11 bin insanın bazılarının üzerinde kızgın demirle oluşturulmuş işkence izleri var. Kayışlarla oluşturulmuş yaralar var. Bunlar normal bir savaş yaralanması değil. İşkence olduğu çok belli” diye konuştu.

“Artık Esad’ın çağdaş bir tiran olduğu anlaşıldı” diyen Tarhan, şöyle devam etti: “Burada, ‘halk ya bana itaat edecek ya da toprağın olacak’ şeklinde Hitler tarzında bir diktatör narsizmi var. Bu narsizim nedeniyle diktatör kendine itaat etmeyeni düşmanı gibi görüyor. Bu durum ‘Ya sev ya terk’ olarak bilinen yaklaşımın bir uzantısıdır. Böyle insanlar bunları yaptıktan sonra bir rahatsızlık ya da pişmanlık duymazlar. Diktatörler toplumu sindirip itaat sağlamak için bu yola başvururlar. Başladıktan sonra da bunu durduramazlar. Çünkü diktatörün çevresi artık suç ortağı haline gelmiştir. Kaybetmek gibi bir riskleri olmadığı için gittikçe dozunu artırırlar. Buna karşı elinde güç olanların onlara ‘dur’ deme gibi bir sorumluluğu vardır.”

KANSERLİ DOKU

Tarhan, diktatörlüklerdeki narsizm kavramını, vücuda zarar veren “kanserli hücreye” benzeterek, şunları kaydetti: “Bu tarz insanlar kendisine karşı çıkanları birer insan olarak görmek yerine engel olarak görürler. Bu psikoloji içinde hareket ettikleri için dokuları tahrip eden kanser gibi insanlığa zarar verir. Şu anda Esad’ın diktatörlük sistemini kanserli doku olarak görebiliriz. Eğer dünya bunu söküp atmazsa ve Esad’ın yaptıkları yanına kar kalırsa 3. Dünya Savaşı’na giden bir sürece dönüşebilir.”

BM’YE SURİYE ÇAĞRISI

Prof. Tarhan, Birleşmiş Milletler’in Suriye’de yaşanan katliamları kökünden çözecek hamleleri bir an önce atması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Akit

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.