Engelliler 1 Nisan'dan itibaren, internet ve telefonu indirimli kullanacak

Engelliler 1 Nisan'dan itibaren, internet ve telefonu indirimli kullanacak

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu'nun (BTK), 1 Nisan 2014'ten itibaren yürürlüğe girecek düzenleme ile GSM ve internet sağlayıcısı firmalarının engelli abonelere özel indirimli kampanyalar yapacağını açıkladı.

A+A-

Engelli kullanıcıların elektronik haberleşme hizmetlerinden yararlanabilmeleri için belirli avantajlar ve kolaylıklar sağlanabilmesi amacıyla BTK tarafından yürütülen çalışmalar sürüyor. Kurumdan yapılan açıklamada; 'Engelsiz Erişim' hedefi doğrultusunda geçtiğimiz günlerde bir dizi karar alındığı belirtildi.

Gerekli çalışmaların 1 Nisan 2014 tarihine kadar tamamlanarak uygulamaya başlanması hususlarının karara bağlandığının belirtildiği BTK açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Anılan kararın engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıracağı düşünülmektedir. Engelli tüketicilere yönelik makul ölçüde ekonomik avantajlar ihtiva eden tarife ve kampanyalar sunulması, internet sitelerinin engelli abonelerin yararlanabileceği şekilde erişilebilirliğinin sağlanması, engelli aboneler için 'Sesli Konum Bilgisi' hizmetinin ücretsiz olarak sunulması öngörülüyor. Engelli abonenin konum bilgisinin, engelli abonenin talebi doğrultusunda asgari bir telefon numarası tarafından da ücretsiz olarak öğrenilebilmesinin sağlanması ve engelli aboneler için ses hizmetinden bağımsız olarak sadece veri (data) paketi hizmeti sunulacak. Engellilere yönelik olarak sunulan tüm hizmetlerin internet sayfası üzerinde tek başlık altında toplanarak engelli tüketicilerin bilgiye erişimlerinin kolaylaştırılması hedefleniyor. 2014 yılının Nisan ve Ekim aylarında 'Engellilere yönelik (işletmeci ismi) tarafından sunulan tüm hizmetlere internet sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.' şeklindeki bilgilendirme mesajının işletmeci ve BTK imzalı olacak şekilde tüm abonelere SMS ile gönderilecek."

BTK açıklamasında, sabit telefon işletmecilerinin de engelli tüketicilere yönelik makul ölçüde ekonomik avantajlar ihtiva eden tarife ve kampanyalar sunacağını bildirdi. İnternet hizmeti sunan işletmeciler tarafından da engellire yönelik özel kampanyaların yapılacağının dile getirildiği BTK açıklamasında, 200 binin üzerinde abonesi bulunan işletmecilerin internet sitelerinin engelli abonelerin yararlanabileceği şekilde erişilebilirliğinin de sağlanacağı vurgulandı.

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.