Engelli öğrenciye sınavda kolaylık

Engelli öğrenciye sınavda kolaylık

Zonguldak''taki Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ), engelli öğrencilerin eğitim yaşamları ve sınavlarda karşılaştıkları sorunları ortadan kaldırmak amacıyla bir dizi önlem aldı.

A+A-

Toplam 13 görme ve fiziksel engelli öğrencinin eğitim gördüğü üniversitede, 'Engelli Öğrenciler Eğitim - Öğretim ve Sınav Uygulamaları Yönergesi' hayata geçirildi. Üniversite senatosu kararıyla çıkarılan yönerge ile görme engelli öğrenciler ile yazma ve hareket güçlüğü çeken engelli öğrencilere sınav süresinin 3'te 2'Sİ kadar ek süre verildi. Öğrenciler, talep etmeleri durumunda sınavlara ilaç ve tıbbi malzemeler ile girebilecek. Yönerge ile engelli öğrencilere sağlanan diğer kolaylıklar şöyle:

"Sınıflarda oturma düzeni, engelli öğrencilerin ders veren öğretim elemanını rahatlıkla görebilecekleri şekilde planacak. İşitme engelli öğrenci bulunan sınıflarda öğretim elemanı, yüzü sınıfa dönük olarak sunuş yapacak. Görme engelli öğrencilerin bilgisayarları sesli hale getirilecek. Sınav salonları engelli öğrencilerin ulaşılabilirliğine göre düzenlenecek. İhtiyaç duyulması halinde engelli öğrenciler sınavlara yardımcı araç-gereçlerle girecek. İhtiyaç duyulması halinde engelli öğrencilerin yazılı sınavlarına öğretim görevlisi refakat edecek. İhtiyaç halinde engelli öğrenciler sınavlarını bilgisayar ortamında yazacak. Talep halinde soru kitapçığı ya da soru kâğıdı kabartma ya da sesli olarak hazırlanacak."

Rektör Prof.Dr. Mahmut Özer, üniversitede kayıtlı engelli öğrencilerin ders ve sınav uygulamalarında engellerinden dolayı karşılaştıkları sorunları tamamen ortadan kaldırıp eğitimde fırsat eşitliğini sağlama ve engelli öğrencilerin başarılarına pozitif katkıda bulunmayı hedeflediklerini söyledi.

Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.