Enflasyon yüzde 7'nin altına düştü!

Enflasyon yüzde 7'nin altına düştü!

TÜFE Temmuz’da yüzde 0,09 arttı, Yİ-ÜFE ise yüzde 0,32 düştü. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 6,81, yurtiçi üretici fiyatlarında yüzde 5,62 oldu.

A+A-

Yıllık enflasyon temmuz ayında yüzde 6,81 ile 25 ay aradan sonra ilk kez yüzde 7’nin altına geriledi.  Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) temmuzda yüzde 0,09 arttı, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 0,32 düştü. 

ÇEKİRDEK SON 3 AYIN GERİSİNDE

Temmuz ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında tüketici fiyatları yüzde 8,07, yurtiçi üretici fiyatları yüzde 6,43 artış gösterdi. Önemli bir gösterge olan çekirdek enflasyon son 3 ayın en düşüğünde gerçekleşti.  Haziran’da yüzde 7,51 olarak gerçekleşen ve çekirdek enflasyon olarak izlenen (Özel İmalat Sanayi Fiyat Endeksi) yıllık bazda yüzde 7.31 oldu. Çekirdek enflasyon Nisan ayında yüzde 7 seviyesine gerilemişti. Çekirdek enflasyonda 2014 yılının Mayıs ayından itibaren yıllık bazda düşüş trendi bu yılın Mayıs ayında bozulmuştu. 

Bu arada Merkez Bankası (TCMB) aylar sonra enflasyon tahminini tutturdu. TCMB enflasyon raporunda 2015 yılı enflasyon hedefini orta noktası yüzde 6.9 olarak belirlemiş ve yüzde 6 ile yüzde 7.8 arasında gerçekleşebileceğini açıklamıştı. 

BEKLENTİYİ KARŞILADI

Ekonomistler, temmuzda aylık enflasyonun beklentiler doğrultusunda gerçekleşerek yüzde 7’nin altına gerilediğini ifade etti. Ekonomistler, yıllık manşet enflasyonu, gıda fiyatlarının yatay seyri ve petrol fiyatlarındaki düşüşün pozitif, TL’deki değer kaybının ise negatif etkilediğini belirttiler. Ağıstos’ta da düşüşün sürebileceğini ancak baz etkisinin azalmasıyla enflasyonun eylülde yükseleceğini öngören ekonomistler, yıllık enflasyonun yıl sonunda yüzde 7,50 düzeyinde olacağını tahmin ettiler.

yeniakit

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.