Endonezya'da Hizb-ut Tahrir örgütüne yasak

Endonezya'da Hizb-ut Tahrir örgütüne yasak

ENDONEZYA'da Hizb-ut Tahrir örgütünün yasaklanacağı bildirildi.

Endonezya Siyasi, Hukuk ve Güvenlik İşleri Koordinasyon Bakanı Wiranto, gazetecilere yaptığı açıklamada, küresel halifeliği savunan Hizb-ut Tahrir Endonezya'nın (HTI), çoğulcu devlet ideolojisine ve anayasaya karşı faaliyetler yürüttüğünü söyledi.

Örgüt hakkında dava açıldığını belirten Wiranto, "HTI'nın faaliyetleri, açıkça toplumda bölünme ve çatışmalara neden oldu. Bu faaliyetler devletin bütünlüğünü tehdit ediyor." dedi.

Endonezya Ulema Konseyi (MUI) Dış İlişkiler Sorumlusu Muhyiddin Junaidi de örgütün diğer ülkelerde de yasaklandığını ve birçok ülkede kara listeye alındığını anımsatarak, "HTI, Rusya, Suudi Arabistan ve Libya gibi birçok ülkede yasaklanmıştır. Özellikle Rusya'da HTI üyesi olduğu belirlenenler doğrudan tutuklanmaktadır. Nedeni, HTI'nın bu ülkelerin yasalarına uygun olmayan faaliyetler yürütmesidir." diye konuştu.

Endonezya'nın da kendi yasaları doğrultusunda hareket ettiğine işaret eden Junaidi, "Endonezya'nın çoğulcu devlet ideolojisini benimseyen Pançasila ilkesi vazgeçilmezdir. HTI, bu ilkeye karşı faaliyetler yürütmez ise sorun olmaz." ifadesini kullandı.

internet haber

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.