En uzun tünelde ışık göründü!

En uzun tünelde ışık göründü!

Ulaşıma açıldığında 5 bin 220 metre ile Türkiye'nin en uzun tüneli ünvanını alacak olan Artvin'in Hopa ve Borçka ilçeleri arasındaki Cankurtaran Tüneli'nde 3 yıldır sürdürülen çalışmaların ardından ışık göründü.

A+A-

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın katılımı ile tünelde 'ışık göründü' töreni düzenlendi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Artvin'in Hopa İlçesi'ndeki Sarp Sınır Kapısı'nda incelemelerde bulundu, gümrük sahasından geçiş yapan vatandaşlarla sohbet etti. Burada gazetecilere açıklama yapan Yazıcı, Sarp Sınır Kapısı'nın diğer kapılarla kıyaslandığında Atatürk havalimanı ve Antalya'nın ardından yoğunluk bakımından üçüncü sırada yer aldığını belirtti. Yazıcı, "Sarp Sınır Kapısı çok yoğun işleyen bir kapı. Ticari araç sayısı yıllık bir milyon 200 bin civarında. Aylık giren çıkan insan sayısı 180-200 bin dolayında. Yoğun bir kapı. Kapının fiziki konumu itibarıyla yaşanan sorunları gidermeye çalışıyoruz" dedi.

TÜRKİYE'NİN EN UZUN TÜNELİNDE 'IŞIK GÖRÜNDÜ' TÖRENİ

Yazıcı daha sonra Hopa-Artvin güzergahındaki 690 rakımlı Cankurtaran Geçidi'ne alternatif olarak yapılan ve temeli 29 Ekim 2010'da Cankurtaran Tüneli'ndeki 'Işık Göründü' törenine katıldı. Çift yönlü delme işlemi tamamlanan 5 bin 220 metre uzunluğundaki Cankurtaran Tüneli'ndeki törende konuşan Yazıcı, "Bir ülkede yollar hizmete ne kadar uygunsa, ne kadar hızlı ve tempolu harekete müsaitse o ülkenin ekonomisi o denli sağlıklıdır. Siz hizmetin en güzeli ve iyisine layıksınız. Hedefimiz dünyada var olan en kaliteli hizmeti, en kaliteli eserleri ve benzerlerini ülkemize kavuşturarak sizin hizmetinize sunmaktır" dedi.

TÜNELDE MEŞALELİ KUTLAMA

Bakan ve beraberindekiler daha sonra araçlarla tünelin ortasına kadar geldi. İki tünelin birleştiği alanda meşaleler yakıldı, ortaya çekilen branda kaldırılarak tüneller birleştirildi. Bakan Yazıcı, işçileri tebrik ederek hatıra fotoğrafı çektirdi, daha sonra araçlarla tünelin diğer ucundan Hopa'ya doğru ilerledi.

Haber7

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.