1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. En çok Filistinli katleden rejim Suriye rejimi
En çok Filistinli katleden rejim Suriye rejimi

En çok Filistinli katleden rejim Suriye rejimi

AA Ortadoğu ve Afrika Haberleri Yayın Yönetmeni Kışlakçı, "İsrail'den sonra en fazla Filistinli katleden rejim, Esed rejimidir. Yaptığım araştırmacılar sonucu, en çok Filistinli katleden rejim, Suriye rejimidir" dedi.

A+A-

Rabia Platformu Sözcüsü Abdurrahman Dilipak, "Mesele Suriye meselesi değil. Uluslararası sistemle İslam ümmetinin hesaplaşması var. Orada sadece mazlum bir halkla, zalim bir diktatörün hesaplaşması yok. Suriye işini aşarsanız, yeni bir dünyanın kuruluşu için ilk adımı atmış olacaksınız" dedi.

Dilipak, Türkiye Gençlik Vakfı ile İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen "Vicdanımız Felç Olmasın!" Konferansı'ndaki konuşmasına, Rabia selamıyla başladı.

Değişimin önce "biz"den başlaması gerektiğini anlatan Dilipak, "Bundan sonra servet ve iktidar ile imtihan olacağız. Ama korkarım ki, eğer servetimiz ve gücümüz, aklımız ve imanımızdan fazla olursa, o servet ve güç, bizi cehenneme götürücek" ifadelerini kullandı.

Mısır, Filistin, Suriye ve Türkiye hattının dünyanın değişim aksının en hassas noktası olduğuna dikkati çeken Dilipak, "Mesele Suriye meselesi değil. Uluslararası sistemle İslam ümmetinin hesaplaşması var. Orada sadece mazlum bir halkla, zalim bir diktatörün hesaplaşması yok. Suriye işini aşarsanız, yeni bir dünyanın kuruluşu için ilk adımı atmış olacaksınız" diye konuştu.

Dilipak, Suriye'deki hesaplaşmanın tarihi rövanşın hesaplaşması olduğunu, ya birlikte kazanacaklarını ya da birlikte kaybedeceklerini belirterek, "Bugün 'paralel yapı' dediğiniz şey, (Fethullah) Gülen ile (Recep) Tayyip Erdoğan'ın kişisel kavgası değil. Bu cemaat ile AK Parti'nin de kavgası değil. Yoksa siz bunu Türkiye-İsrail savaşı mı zannettiniz? Bu uluslararası sistemle, İslam ümmetinin hesaplaşması. Türkiye'de öyle bir İslam algısı oluşturacaklardı ki, bu okullarla, misyoner okullarla, bunu dünyaya yayacaklar ve batı için tehdit oluşturmayan bir İslam dünyası, batının yedeğinde yeni dünya düzenini kuracaktı. Hesaplaşma buydu, aslında" değerlendirmesinde bulundu.

Kışlakçı: "En çok Filistinli katleden rejim, Suriye rejimidir"

Anadolu Ajansı Ortadoğu ve Afrika Haberleri Yayın Yönetmeni Turan Kışlakçı da Suriye'de 3 yılda resmi yaklaşık 150 bin, gayriresmi yaklaşık 500 bin kişinin öldüğünü söyledi.

Ebu Cehiller'in ölmediğini anlatan Kışlakçı, "Eğer bugün Kur'an-ı Kerim yeniden indirilmiş olsa, Allah tarafından, Firavun olarak Beşar Esed'in ismi geçer, mutlaka zikredilirdi. Mısır'da, Rabia'da yapılan o katliam, Sisi'nin katliamı Kur'an-ı Kerim'de geçerdi" dedi.

İslam tarihinden bugünkü olaylara ilişkin örnekler veren Kışlakçı, "İsrail'den sonra en fazla Filistinli katleden rejim, Esed rejimidir. Hatta şunu da diyebiliriz. Yaptığım araştırmacılar sonucu, en çok Filistinli katleden rejim, Suriye rejimidir. 1976 yılında bir kampta Hafız Esed'in öldürdüğü Filistinli sayısı 6 bin. Ariel Şaron'un öldürdüğü Filistinli sayısı 2 bin. 2 binden dolayı biz Ariel Şaron'a 'kasap' diyoruz. Fakat Hafız Esed rejimine 'kasap' diyemiyoruz. Lübnan'da bile en çok Filistinli katleden, (Yaser) Arafat'ı Lübnan'dan kovan rejim, Esed rejimidir" diye konuştu.

Kışlakçı, Suriye konusunda dünyada İslam dünyasının yalnız kaldığını, Türkiye'nin Suriye'deki insani ve ahlaki politikasının da gereksiz yere eleştirildiğini kaydederek, Suriye'de halkın varoluş mücadelesi verdiğini bildirdi.

Elevli: "Çocuk ölümlerinin birçoğu bulaşıcı hastalıklardan"

Uluslararası Doktorlar Birliği (AID) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Murat Elevli ise dünya üzerindeki çocuk ölümlerinin birçoğunun bulaşıcı hastalıklardan kaynaklandığını söyledi.

Çocuk felcinin salgın, kalıcı ve ciddi bir hastalık olabildiğini anlatan Elevli, "Bu hastalığa yakalananların önemli bir kısmı, felç olabilmekte, el ve ayağını ömür boyu kullanamaz hale gelmektedir. Yeterli bir tedavisi olmadığı için tek çare aşıdır. 2-3 yıldır Suriye'deki çocuklar, savaş nedeniyle aşılanamamaktadır. Özellikle de kızamık ve çocuk felçi, hayatı tehdit etmektedir" diye konuştu.

Elevli, çocuk felci için yeterli aşılamanın sosyal sorumluluk farkındalığıyla yapılabileceğini kaydetti.

Konferansa aralarında Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen'in de bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.