Emin Medeni: Çatışmanın kazananı olmaz

Emin Medeni: Çatışmanın kazananı olmaz

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri İyad Emin Medeni açıklamalarda bulundu.

A+A-

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri İyad Emin Medeni, dünya ölçekli kültürel çatışmaların 'kazananının' olmayacağını belirterek ''Çatışmaların uzun vadede hepimiz kurbanıyız'' şeklinde konuştu.

İİT Genel Sekreteri Medeni, VI. Büyükelçiler Konferansı'nın üçüncü gününde dünya genelinde görev yapan Türk büyükelçilerle görüştü. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye olarak İTT'yi her zaman desteklediklerinin altını çizerek, uluslararası arenada son yıllarda artan İslam karşıtlığıyla mücadelede İslam İşbirliği Teşkilatı ile ortak birlikte hareket ettiklerini kaydetti.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri İyad Emin Medeni, güçlü bir ülke olan Türkiye'nin elçileriyle bir araya gelmiş olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, 57 ülkelik üye ile dünyada en büyük uluslararası teşkilatların başında geldiklerini anlattı. İTT Genel Sekreteri'nin en baştaki görevinin farklılık ve kültürel çatışmasının önüne geçmek olduğunu ifade eden Medeni, ''Hepimiz kurbanız. Uzun dönemde çatışmaların kazanını olmaz. Bu çatışmaları sürdüremeyiz. Birlikte yaşayabilmenin yollarını aramalıyız.'' şeklinde konuştu. Her yöndeki aşırılıklara mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizen Medeni, toplumlarda kadınların konumların güçlendirilmesi gerektiğine verdikleri önemden söz etti. Medeni, insanların algılardan oluşan İslam'dan ziyade gerçek İslamiyet'in anlatılmasının önemine vurgu yaptı.

Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.