Emekliye bir de 'ikramiye' sürprizi

Emekliye bir de 'ikramiye' sürprizi

Mart ayında kira gelirleri beyan edilecek. Maliye Bakanlığı, emekli ikramiyesi almış olanların kira beyannamesinde istisnayı kabul etmeyecek.

A+A-

2012 yılı haziran ayında çıkan ve 2013 yılı gelirleri için ilk kez mart ayında uygulanacak yasaya göre kira geliri olan birinin emekli olması halinde aldığı emekli ikramiyesinin de toplam kazanca dahil edileceği belirtilerek kira istisnasından yararlanamayacağı kaydedildi.

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın hazırladığı tebliğ taslağıyla birden fazla geliri olanların hangilerinde kira istisnasının kabul edilmeyeceğine açıklık getirildi. Tebliğ taslağında kamudan emekli olan bir kişi örneği verilerek, emekli olması halinde aldığı emekli ikramiyesinin de toplam kazanca dahil edileceği, kira istisnasından da yararlanamayacağı kaydedildi. Vergi Uzmanı Şükrü Kızılot, yasanın zorlandığını belirterek, bu durumdaki kişilerin tebliğ Resmi Gazete'de çıktıktan sonra 60 gün içinde Danıştay'a iptal davası açabileceklerini söyledi.

Geçen yıl elde edilen kira gelirlerinin beyan dönemi 1 Mart tarihinde başlayacak. Maliye 1 milyon 170 bin evsahibinin beyannamesini önceden doldurmaya hazırlanıyor. İnternet ortamında Maliye tarafından doldurulacak olan beyannameler kira gelirlerinin otomatik olarak beyan edilmesini hedefliyor. Bu arada 2012 yılında çıkarılan bir yasal düzenleme ile de birden fazla gelir elde edenlerin kira istisnasından yararlanmasının önü kapatılıyor. Kira gelirlerinde belli bir sınırın altında kalan kiralar için beyanda bulunulmasına ve vergi verilmesine gerek yok. Kiralarda beyan için sınır 2013 yılı için 3 bin 200 lira. Evsahibi eğer 5 bin lira kira geliri elde etmişse önce 3 bin 200 liralık sınır düşülüyor, ardından kalan kazanç için vergi ödeniyor.

SINIR 94 BİN LİRA

2012 yılında çıkarılan yasa ile ise ücret, faiz gibi gelirlerinin toplamı belli bir sınırı aşıyorsa kira indiriminden faydalanmasının yolunu kapatıyor. Yasa 2012 yılının haziran ayında çıktı ama 2013 yılı gelirleri için uygulanacak. 2013 yılı gelirleri için bu sınır 94 bin lira. Tebliğ taslağında emekli olanların aldığı emekli ikramiyesi de 94 bin liralık sınıra dahil edildi.

Nasıl uygulanacak?

Taslakta yer alan örnekte, kamu kurumundan aylık 4.490 lira maaş alan Bay H'nın 1 Temmuz 2013'te emekli olduğu 60 bin 140 lira emekli ikramiyesi aldığı ve 2 bin 700 lira da emekli maaşı bağlandığı belirtildi. Bay H ayrıca 7 bin 500 lira da kira geliri elde etti. Emekli Bay H'nın elde ettiği kira gelirine istisna uygulanıp uygulanmayacağı; 2013 yılında elde ettiği ücret, menkul sermaye iradı yani hazine bonosu, repo gibi gelirler ve elde ettiği diğer kazançlara göre belirleneceği anlatıldı. Gelir İdaresi hesabı yaparken, 2013 yılı içerisinde elde ettiği gelir toplamını (6 x 4.490 + 60.140 + 6 x 2.700 + 7.500 = 110.780 TL) şeklinde hesapladı. Yani Bay H'nin elde ettiği gelirlere 60 bin liralık emekli ikramiyesi de dahil edildi ve 94 bin liranın üstünde gelir elde ettiği için 7.500 liralık kira gelirine istisna uygulanamayacağı vurgulandı.

Ekotrent

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.