Emekliler toplu sözleşme istiyor

Emekliler toplu sözleşme istiyor

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinden toplu sözleşme çağrısı geldi:

A+A-

Memur emeklilerinin zamları toplu sözleşme ile belirleniyor. Madem aynı çatıdayız, biz de toplu sözleşme istiyoruz...

SSK ve Bağ-Kur emeklileri, zam sisteminin değişmesini istiyor. Memurlar ve memur emeklilerinin maaş zamlarının toplu sözleşmeyle belirlendiğini belirten SSK ve Bağ-Kur emeklileri, "Bizim zamlarımız da toplu sözleşmeyle belirlensin" diyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, her yıl ocak ve temmuz aylarında bir önceki 6 aylık dönemde çıkan enflasyon kadar zam aldıklarını vurgulayarak, şöyle konuşuyor:

"YILDA İKİ KEZ ARTIŞ"

Memur emeklileri ise memur konfederasyonları ile Kamu İşveren Heyeti arasında yapılan toplu sözleşmede belirlenen zammı alıyor. Bizim maaşlarımız memur emeklilerinden düşük. Madem aynı çatı altındayız, tüm emeklilerin aynı zammı alması lazım. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş zamları da toplu sözleşmeyle belirlenmeli. Böylece maaşlarımızda iyileştirme imkanına da kavuşmuş oluruz."

TOPLU SÖZLEŞME 2 YILLIK

Yaklaşık 2.7 milyon memur ve 1.9 milyon memur emeklisinin zamları toplu sözleşme ile belirleniyor. 2 yılda bir yapılan toplu sözleşme görüşmeleri, Kamu İşveren Heyeti ile memur konfederasyonları arasında gerçekleşiyor. Çalışma Bakanı'nın başkanlık yaptığı Kamu İşveren Heyeti'nde; İçişleri Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ve Devlet Personel Başkanlığı temsilcileri yer alıyor. Toplu sözleşmede 2 yıllık zamların yanı sıra mali ve sosyal haklar karara bağlanıyor.

TAkvim

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.