Emekli maaşlarına düzenleme geliyor

Emekli maaşlarına düzenleme geliyor

Hükümet, emekli maaşlarını masaya yatırıyor. Düşük ve yüksek maaşlar arasındaki farkın azalması, aynı yıl ve primle emekli olanların arasındaki makasın kapanması gündemde.

Son yıllarda emeklilerin gelirini artıracak pek çok düzenlemeyi hayata geçiren hükümet, yenileri için de düğmeye bastı. Takvim'in haberine göre Hükümet, emekli maaşlarını masaya yatıracak. Düşük ve yüksek maaşlar arasında farkın azalması, aynı hizmet yılı ve primle emekli olanların aylıkları arasındaki makasın kapanması için çözüm yolları ele alınacak.

Eşitlik sağlanacak

Toplumun her kesiminin nabzını tutan hükümet, gerçekleştirilen ev ziyaretlerinde gelen 'emekli maaşları arasındaki dengesizliklerin giderilmesi' yönündeki talepler üzerine harekete geçti. Konu, Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na geliyor. Kurul, emekli maaşları arasındaki dengenin sağlanması için yapılabileceklerini masaya yatıracak.

Edinilen bilgiye göre bu çerçevede, düşük ve yüksek maaşlar arasında farkın azalması konusu ele alınacak. Ayrıca aynı hizmet yılı ve primle emekli olanların arasındaki makasın kapanması için formüller tartışılacak.

Halen en düşük memur emeklisi aylığı bin 658 lira seviyesinde bulunuyor. 2000 yılından önce SSK'dan emekli olanlar arasında en düşük maaş bin 402 lira. 2000'den sonra SSK'dan emekli olanlar ise en düşük 836 lira alıyor. En düşük aylık Bağ-Kur esnaf emeklilerinde bin 218 lira, Bağ-Kur tarım emeklilerinde ise 950 lira seviyesinde bulunuyor. Emekliler bu farklılıkların giderilmesini istiyor. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş zamları, enflasyona endeksli durumda. Emekliler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon kadar zam alıyor. Memur emeklilerinin zamları ise memurlarla birlikte toplu sözleşmede belirleniyor.

  1. Ekstra artışlar geldi
  2. OCAK 2013: 2000 yılı öncesi emekli olan SSK'lılar intibak aldı.
  3. TEMMUZ 2015: Maaşı bin 100 liranın altında kalan SSK ve Bağ-Kur emeklilerine seyyanen zam yapıldı.
  4. TEMMUZ 2015: Bağ-Kur kapsamında çalışanların maaşındaki kesinti yüzde 15'ten 10'a çekildi.
  5. EYLÜL 2015: Memur emeklileri ortalama 100 liralık ekstra artıştan yararlandırıldı.
  6. OCAK 2016: SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşında ekstra 100 liralık seyyanen artış oldu.
  7. MART 2016: Bağ- Kur emeklisi çalışanlardan kesinti kaldırıldı.
  8. OCAK 2017: Kamudan 30 yılın üzerinde hizmetle emekli olanlara ek ikramiye başladı.
  9. MART 2017: Emekliye promosyon başladı.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.