Emekli kendi zammını kendi belirleyecek

Emekli kendi zammını kendi belirleyecek

Toplu sözleşme maratonunda karar çıkarsa, emekliler de masaya gelerek kendi zamlarının belirlenmesinde söz sahibi olabilecek

A+A-

Memurların ve memur emeklilerinin önümüzdeki 2 yıllık mali ve sosyal haklarının belirleneceği toplu sözleşme maratonu sürerken, önemli bir gelişme yaşandı. Memur emeklileri, toplu sözleşme masasında temsil edilmek için talepte bulundu. Toplu sözleşmede emeklilere ilişkin talepler, memur sendikaları tarafından masaya taşınıyor. Memurlar için alınan zam kararları, memur emeklileri için de geçerli oluyor. Bu duruma itiraz eden memur emeklileri, toplu sözleşme masasında temsil edilmek istiyor. Sayıları 2 milyona dayanan memur emeklileri, toplu sözleşmedeki pazarlıklarda söz sahibi olmayı talep ediyor. Konu, toplu sözleşme gündemine geldi. Bu beklenti gerçekleşirse, memur emeklileri, yaşadığı sorunları ve taleplerini toplu sözleşme masasına kendi temsilcileriyle taşıyacak. Hem zam beklentilerini hem de mali ve sosyal sorunlarıyla ilgili beklentilerini dile getirecek, bunlar için pazarlık yapacak. 

SSK'LILAR DA İSTİYOR 

Bu arada enflasyona göre zam alan SSK ve Bağ-Kur emeklileri de toplu sözleşme kapsamına alınmak istiyor. Gözünü toplu sözleşmeye çeviren SSK ve Bağ-Kur emeklileri, şunları söylüyor: "Madem aynı çatı altındayız; memur emeklisine başka; işçi ve memur emeklisine başka zam olmaz. Tüm emeklilerin zamları toplu sözleşmede belirlensin. Ayrıca toplu sözleşmede tüm emeklilerin sorunları masaya yatırılarak, çözümler hayata geçirilmeli."

Takvim

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.