Elma ağaçlarını soğuktan don vurdu, üretici şaşkın

Elma ağaçlarını soğuktan don vurdu, üretici şaşkın

İç Anadolu Bölgesi'nin önemli elma üretim merkezi Yahyalı'da ve çevre ilçeler Yeşilhisar ve Develi'deki elma ağaçlarını soğuk havadan dolayı don vurdu.

A+A-

Bölgede, 30 Mart 2014 günü meydana gelen, ova köylerinde -10 derece civarındaki hava sıcaklığı elma ağaçları, kiraz ve kayısı ağaçlarına zarar verdi. Elma bahçelerinin yüzde 98’inin zarar gördüğünü belirten Yahyalı Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Genç, meyve üreticilerinin şaşkın durumda olduğunu, bölgenin afet bölgesi kapsamına alınması için çalışma başlattıklarını belirtti. Genç, 30 bin dekar alanda elma üretiminin gerçekleştirildiğini belirterek, "Elma bahçelerimizin yüzde 98’ini soğuk almıştır. Bunun yanında 500 dekara yakın kiraz ve kayısı ağaçları da bu soğuk havadan etkilendi." dedi.

Yahyalı, Yeşilhisar ve Develi civarında elma rekoltesinin 180 bin ton civarında olduğunu belirten Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Genç, şöyle devam etti: "Elma üreticisinin bahçesinde dekarına masraf bin TL'yi geçmektedir. 30 bin dekarlık alandan ancak 10 bin dekarı Çiftçi Kayıt Sistemi kapsamında ve bu çiftçiler Ziraat Bankası'ndan kredi ve çeşitli yardım alabiliyor. Ancak kalan 20 bin dekarlık alanda üreticilerimiz kayıt sistemi dışında üretim yaptığı için kredi ve diğer yardımlardan faydalanamamaktadır. Elma üreticilerimiz, bölgemiz ekonomik anlamda ciddi zarar görmüştür." İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün bölgede bir ekip oluşturarak incelemelere başladığı belirtildi.

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.