Elhamdülillah Berat Kandili idrak edildi

Elhamdülillah Berat Kandili idrak edildi

Ramazan ayının habercisi olarak kabul edilen Berat Kandili münasebetiyle yurt genelinde camiler doldu taştı.

A+A-

Ankara

Ramazan ayının habercisi kabul edilen Berat Kandili, Ankara'da Kur'an-ı Kerim tilaveti, mevlit ve dualarla idrak edildi. Ahmet Hamdi Akseki Camisi’nde, akşam namazının ardından kandil dolayısıyla program düzenlendi.

İstanbul

İstanbul'da Berat Kandili coşkuyla idrak edildi. Vatandaşlar, Berat Kandili dolayısıyla Eyüp Sultan başta olmak üzere kentteki camilerde düzenlenen programlara yoğun ilgi gösterdi. Berat Kandili dolayısıyla erkek, kadın, genç, yaşlı binlerce kişi, başta Eyüp Sultan, Sultanahmet, Fatih ve Süleymaniye camilerine akın etti.

Edirne

Edirne'de Berat Kandili, Mimar Sinan'ın ustalık eseri Selimiye Camisi olmak üzere birçok camide idrak edildi. Vatandaşlar, Berat Kandili dolayısıyla başta Mimar Sinan'ın ustalık eseri Selimiye ile Eski ve Üç Şerefeli camiler olmak üzere kentteki birçok camiyi doldurdu. 

Selimiye Camisi'nde namaz kılıp dua eden vatandaşlar, okunan Kur'an-ı Kerim, Mevlid-i Şerif ve ilahiler ile kandilin manevi atmosferini yaşadı. Çok sayıda kişinin akın ettiği tarihi cami, doldu taştı. Cami içerisinde yer bulamayan cemaat, namazını iç avluda kıldı. Vatandaşlar, yapılan duaya ellerini semaya açarak eşlik etti.  Kandil programına, Batı Trakya başta olmak üzere Türkiye'nin farklı bölgelerinden çok sayıda vatandaş katıldı.

Şanlıurfa

"Peygamberler şehri" olarak da adlandırılan Şanlıurfa'da, Berat Kandili nedeniyle vatandaşlar Balıklıgöl Yerleşkesi'ndeki camilere akın etti.

Akşam ezanından itibaren yerleşkeye gelenler, camilerde namaz kıldı, Kuran-ı Kerim okudu. Yatsı namazının ardından Şanlıurfa Müftülüğünce Dergah Camisi'nde mevlit okutuldu.

Kentteki camilerin tamamında kandil dolayısıyla özel programlar düzenlendi. Programlardan sonra vatandaşlara süt dağıtıldı.

Ayrıca, çevre illerden gelen çok sayıda vatandaş, kandil dolayısıyla Hazreti İbrahim'in doğduğu rivayet edilen makam ile Hazreti Eyüp'ün hastalığında çile çektiği belirtilen makamı ziyaret etti.

Gaziantep-Kayseri

Gaziantep'te vatandaşlar, Berat Kandili dolayısıyla tarihi Ulu Cami'de namaz kılıp dua etti. Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik, kandil gecesinin en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Kuran-ı Kerim okunması ve dua edilmesinin ardından mevlit okundu. 

Berat Kandili dolayısıyla Kayseri'deki Hunat Camisinde kandil programı düzenlendi. Hunat Camisi'nde vatandaşlar dua edip namaz kıldı.

Bursa 

Bursa'da Berat Kandili coşkuyla idrak edildi. Tarihi Ulu Cami'de kandil dolayısıyla düzenlenen programa katılan vatandaşlar, namaz kılıp dua etti.

Kırklareli

Kırklareli'nde vatandaşlar, kandil dolayısıyla başta tarihi Hızırbey Camisi olmak üzere kentteki birçok camiyi doldurdu. 

Samsun

Samsun'un Atakum ilçesinde bulunan Hz. Hatice Camisi'nde Berat Kandili programı düzenlendi. Vatandaşlar camileri doldurarak geceyi ihya etti. 

Hatay

Hassa ilçesindeki Aktepe Çarşı Camisi'nde ve Anadolu'da inşa edilen ilk cami olma özelliğini taşıyan Habib-i Neccar Camisi'nde Berat Kandili, dualarla idrak edildi.

Caminin dolması nedeniyle bazı vatandaşlar avluya serilen halılar veya yanlarında getirdikleri seccadeler üzerinde namazlarını kıldı. Kandil dolayısıyla düzenlenen programda İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu vaaz verdi.  Gecede Kur'an-ı Kerim tilaveti ile mevlit okunup, dualar edildi.

İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Uşak

İzmir'de Bayraklı ilçesindeki İzzet Erişen Camisi'nde düzenlenen kandil programında Kur'an-ı Kerim, mevlit ve ilahiler okundu. Aydın'da, başta Bey, Eskiyeni ve Külliye olmak üzere kentteki birçok camide program düzenlendi. Manisa'da Hatuniye ve Sultan camileri başta olmak üzere birçok camide program düzenlendi.

Camileri ve avluları dolduran vatandaşlar, namaz kılıp Kur'an-ı Kerim okudu ve mevliti dinledi.

Denizli'de de kent genelindeki cami ve mescitlerde düzenlenen programlara vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.  Uşak'ta ise Berat Kandili dolayısıyla vatandaşlar, camilerde Kur'an-ı Kerim okudu, namaz kıldı ve dua etti. Tarihi Burma Cami'de üç ayların ve kandil günlerinin önemini anlatan hutbe okundu.

Diyarbakır

Diyarbakır'da Berat Kandili Üsküdar Belediyesi ve Sur Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen etkinlikle idrak edildi.

Merkez Sur ilçesinde bulunan tarihi Ulu Cami'de akşam namazının ardından başlayan programda, İstanbul'un Üsküdar ilçesinden gelen mevlithanlar ilahiler seslendirdi ve mevlit okudu. İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz vaaz verdi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.